Infostart.hu
eur:
355.63
usd:
312.45
bux:
139301.72
2026. június 23. kedd Zoltán
Karl Nehammer osztrák kancellár sajtótájékoztatót tart a Vlagyimir Putyin orosz elnökkel folytatott megbeszélést követően Moszkvában 2022. április 11-én.
Nyitókép: MTI/AP/Alekszandr Zemljanyicsenko

Nem mindenki örült annak, hogy az osztrák kancellár Moszkvában tárgyalt

Karl Nehammer volt az első nyugati vezető, aki személyesen találkozott Vlagyimir Putyin orosz elnökkel az ukrajnai invázió óta. A kancellár pesszimista volt a tárgyalás után.

A semleges Ausztria kancellárja olyat tett, amit más nyugati vezetők nem léptek meg: először Kijevbe ment Volodimir Zelenszkij elnökkel tárgyalni, majd Moszkvába repült Vlagyimir Putyinhoz. Mint mondta, az volt a célja, hogy segítsen lezárni az ukrajnai háborút és további humanitárius folyosókat nyissanak meg az ostromlott városokban ragadt lakosoknak.

Karl Nehammert nem a fővárosban, hanem a Moszkva környéki elnöki rezidencián fogadta Putyin, és a találkozó 75 percig, tehát viszonylag rövid ideig tartott. Arról azonban, hogy Putyin konkrétan mit mondott neki, nem beszélt.

A találkozó után tartott sajtótájékoztatóján viszont elmondta, fontos volt az orosz elnök szemébe mondani, hogy más országok nem osztják a nézeteit, és hogy további szankciókra számíthat.

„Egyszer nem elég. Tízszer nem elég, lehet, hogy százszor kell, hogy végre béke legyen és az ukrán nép biztonságban élhessen”

– fejtegette. A találkozót „egyenesnek, nyíltnak és keménynek” nevezte, de hozzátette: szerinte Putyin „masszívan belépett a háború logikájába”, ezért a kancellár eléggé pesszimista. „A béketárgyalások hosszú ideig tartanak, a katonai logika viszont ennyi: ne vesztegesd az időt, menj csatába!” – jegyezte meg. Nehammer azt mondta Putyinnak, hogy erői háborús bűnöket követtek el a Kijev környéki Bucsában, és hogy minden felelőst az igazságszolgáltatás elé kell állítani.

Ami konkrét információnak számít az osztrák kancellártól: „nagyon kevéssé érdekli az orosz felet a közvetlen orosz-ukrán elnöki találkozó”.

Nehammer lépésére sokan felvonták szemöldöküket, köztük a kedden még névleg ukrán fennhatóság alatt álló Mariupol város polgármester-helyettese. Szergej Orlov azt mondta a Bild című német lapnak, hogy „helytelen a vizit, Oroszország még mindig háborús bűnöket követ el Ukrajna területén. Nem értem, hogyan lehet Putyinnal beszélgetni és üzletelni vele”.

Egy ukrán diplomata pedig azt mondta: a kancellár „túlságosan sokat képzel magáról, ha komolyan gondolja, hogy bármi értelme van Moszkvába menni, amikor Putyin megmutatta, hogy micsoda háborús bűnös”.

Reinhard Heinisch, a Salzburgi Egyetem politológusa pedig azt írta a Twitteren: „reménykedjünk, hogy többről szól ez a találkozó.

Ausztria túl gyakran volt a múltban Moszkva hasznos idiótája”.

Egy osztrák lap szerint viszont Olaf Scholz német kancellár viszont üdvözölte a tanácskozást.

Az oroszok számlája írt egyik legújabb tett épp Mariupollal kapcsolatos, de a nyugati média kedd este óta meglehetősen óvatosan kezelte az állítást. Az információ – miszerint az ostromló oroszok valamiféle vegyi anyagot vetettek be – ugyanis a várost makacsul védő, de szélsőjobbos kötődése miatt ellentmondásosan megítélt és profi médiakezeléséről ismert Azov hadosztálytól származik.

Címlapról ajánljuk
N. Rózsa Erzsébet az iráni helyzetről: egyre komolyabb nézetkülönbségek vannak az amerikai elnök és alelnök között

N. Rózsa Erzsébet az iráni helyzetről: egyre komolyabb nézetkülönbségek vannak az amerikai elnök és alelnök között

Az érintett szereplők inkább tűzszüneti állapotnak tekintik a mostani helyzetet, amely elvezethet akár a békéhez is, de ennek még nagyon sok feltétele van – értékelte az amerikai–iráni keretegyezmény aláírását az InfoRádió Aréna című műsorában a Közel-Kelet-szakértő. Úgy véli, Teherán nem fog megijedni Donald Trump fenyegetőzéseitől és szerinte nem segíti a tárgyalásokat, hogy az amerikai elnök erősen félreérthető kijelentéseket tesz.

Megszavazta az Országgyűlés: búcsú a védett üzemanyagártól

Az Országgyűlés döntött a védett üzemanyagár kivezetését tartalmazó törvényjavaslatról. Előzőleg elfogadták a vizsgálóbizottságok megerősítését és a korrupcióellenes 110 oldalas csomagot is, benne a vagyonnyilatkozatok szigorításával és a kekvák megszüntetésével.
inforadio
ARÉNA
2026.06.23. kedd, 18:00
Apáti Ferenc
a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×