Az Ukrajna körüli háborús találgatások nyomán jó hete volt Vlagyimir Putyin orosz elnöknek: szinte folyamatosan szerepelt a nemzetközi hírekben.
Ez nem csak magától történt, hanem az egyes napokon bedobott nyilatkozatok miatt. Például, hogy a Nyugat számára nevetséges feltételeket szabó biztonsági szerződést ajánlott a NATO-országoknak, hogy belengette, hogy katonai-technikai választ ad, ha országának határaihoz közel telepítenek rakétákat, majd megtartotta éves monstre sajtótájékoztatját is, ahol szintén említette a témát.
Megfigyelők szerint ezzel azt is forszírozta, hogy az Egyesült Államok heteken belül üljön le tárgyalni vele.
Ha ez még nem lett volna elég, akkor Dmitrij Peszkov elnök szóvivő vasárnap közölte:
„a NATO kiterjesztése a volt szovjet tagköztársaságokra, Ukrajnára, Moldovára és Georgiára élethalál kérdés Moszkvának”.
Emellett közölte: reméli, hogy az orosz hiperszonikus rakéta tesztje elég meggyőző érv a formális biztonsági szerződés megkötése mellett.
Peszkov vasárnap beszélt erről az állami tévé egyik virulensen nyugatellenes műsorában. Megismételte: Oroszország számára elfogadhatatlan, hogy további volt szovjet köztársaságokat vegyenek fel a NATO-ba
„Az olyan országok, mint Ukrajna – a volt Szovjetunió tagjának – felvétele a NATO-ba élet-halál kérdés a számunkra” – mondta.
Putyin elnök korábban publikált biztonsági garanciákról szóló terve szerint a NATO vállalná, hogy nem terjeszkedik tovább keletre, a két oldal pedig olyan távolra vonná vissza rövidhatóságú rakétáit, hogy azok ne érjék el a másik felet. Moszkva szerint erről írásban kell megállapodni és a szerződésnek kötelező erejűnek kell lennie.
Peszkov közölte: Putyin válaszai azért voltak olyan érzelmesek az éves sajtómaratonon, mert aggódik az ország biztonságáért. Ennek oka: „az elmúlt évtizedekben a Nyugat rendszeresen hazudik Oroszországnak. Eme hazugság miatt olyan most a helyzet, hogy fenyegetik a biztonságunkat” – fejtegette a Kreml-párti vonal egyik fő szószólójának tartott Vlagyimir Szolovjov beszélgetős műsorában.
Peszkov szerint „a klasszikus, régi iskolából származó és tehetséges orosz diplomatáknak nehéz dolguk lesz, de jobb, amikor a diplomaták beszélnek egymással és nem a katonák”. Ezzel arra utalt, hogy szerinte az újév elején
Oroszország és az Egyesült Államok tárgyalásokat kezd Genfben.
Közben Maria Zaharova külügyi szóvivő azt üzente a NATO-nak: ne vegye fel a soraiba Finnországot és Svédországot.