eur:
410.54
usd:
391.8
bux:
79733.48
2024. november 25. hétfő Katalin
Andrej Babis cseh miniszterelnök a parlament prágai üléstermében 2021. június 3-án, amikor a képviselők a kormány ellen benyújtott bizalmatlansági indítványról szavaznak.
Nyitókép: MTI/EPA/Martin Divisek

Éjfélkor szükségállapot lép életbe Csehországban egy hónapra

A napi új koronavírus-fertőzöttek számát tekintve Csehország jelenleg a harmadik legrosszabb helyen áll a világon. Andrej Babiš leköszönő kormányfő szükségállapotot hirdetett, de Petr Fiala hamarosan felálló új kormánya regionális szinten hozna intézkedéseket a járvány megfékezésére.

A cseh kormány mindezidáig elutasította az ország egészét érintő szigorításokat, a lezárás és a szükségállapot bevezetését, most viszont a lezáráson kívül igent mond a többi intézkedésre. „Maximális home office, a találkozások csökkentése, mindenekelőtt az idősebb korosztályban és a védőoltás felvétele” – sorolta Andrej Babiš leköszönő cseh miniszterelnök.

Csütörtök éjféltől 30 napos szükségállapotot hirdetett ki a kormány - jelentette be. A lépést a kórházakban kezelt koronavírusos betegek egyre növekvő számával indokolta.

"A betegek növekvő száma egyre nagyobb problémát okoz a kórházakban" - mutatott rá Andrej Babis. Másfelől a kormány rendkívüli ülésén új óvintézkedésekről is dönt, amelyeket szükségállapot nélkül nem lehetne bevezetni - tette hozzá.

Ellentétek

Az egyetlen dolog, amiben a távozó és az újonnan alakuló kabinet emberei egyetértenek, az a védőoltás fontossága. Babiš a lakosság néhány csoportja számára kötelezővé tenné az oltást. A leköszönő kormányfő mindenekelőtt az időseket, az orvosokat és a szociális otthonok dolgozóit oltatná be kötelező jelleggel, az új kabinet tagjai azonban ezt elutasítják.

„A kötelező oltás nem megoldás. A kötelező oltás még jobban megosztja a társadalmat, a kötelező oltás a rendszer csődjét jelenti”

– fogalmazott Vlastimil Válek, aki várhatóan az egészségügyi minisztérium vezetését kapja feladatul az új kormányban.

A két oldal közt a tesztelést illetően sincs konszenzus. Az új kormánytagok a már beoltottaknak, a betegségen átesetteknek és a friss teszttel rendelkezőknek is kedvezményeket nyújtania. Babiš kormánya ezzel nem ért egyet.

„Azelőtt, hogy kedvezményben részesítettük volna csak az oltottakat és a betegséget leküzdőket, naponta 10 ezren oltatták be magukat, de miután elindult a rendszer, ez a szám 50 ezerre emelkedett” – jegyezte meg Alena Schillerová pénzügyminiszter.

Csehországban szerdán 18 ezer új igazolt koronavírus-fertőzést mutattak ki a laboratóriumi szűrések. A kórházakban jelenleg majdnem 5900 koronavírusos beteget kezelnek. Legutóbb idén áprilisban voltak ennyien kórházban. A hadsereg katonái már mintegy 40 kórházban segítik a leterhelt személyzetet. Néhány, főleg morvaországi kórház az utóbbi napokban már azt is bejelentette, hogy korlátozza a tervezett orvosi beavatkozásokat, műtéteket.

A cseh orvosi kamara közölte: álláspontja szerint újra le kellene zárni az országot, hogy megakadályozzák a koronavírus-járvány terjedését.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

"A magyar futball öröksége kötelez és muníciót is ad nekünk" – mondta a megnyitón Orbán Viktor miniszterelnök, Puskás Ferencet a magyar futballisták és minden 10-esek példaképének nevezve, akiről Czibor Zoltán azt mondta: "ha az Öcsi egyszer belerúgott a labdába, abból két gól lett".
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

A Kutatási Kiválósági Tanácsban (KKT) október 1-jétől betöltött elnöki pozíciója mellett az innovációra és tudománypolitikára fordított hazai költségvetési források fő allokátorának számító Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI Hivatal) tudományos társelnöki feladatkörét is ellátja Domokos Péter. Az NKFI Hivatal új vezetői pozíciójáról, illetve a két tisztség együttes betöltésének előnyeiről magát Domokos Pétert, illetve az NKFI Hivatal elnökét, Kiss Ádámot kérdeztük. A páros interjúból kiderül az is, hogy a Domokos Péter szerint miért volt szükség az OTKA átalakítására. A KKT elnöke arról is beszélt, hogy az első ízben meghirdetett Research Grant Hungary program keretében azon dolgoznak, hogy több neves külföldi és külföldön dolgozó kiemelkedő magyar kutatót csábítsanak Magyarországra, akik jövőre hazai intézményekkel közösen fognak kutatási projekteken dolgozni. Az NKFI Hivatal elnöke a K+F-ráfordítások kapcsán azt emelte ki, hogy szemléletválásra van szükség ahhoz, hogy a magyar gazdaság versenyképességét alapvetően befolyásoló kutatásfejlesztési és innovációs finanszírozás az 1-1,5% közötti GDP-arányos sávból a Budapesti Deklarációban is megfogalmazott 3%-os szintre emelkedjen, és hosszú távon, kiszámíthatóan ott is maradjon, vagy akár a fölé nőjön. Hivatala legfőbb feladatának a költségvetési forrásokból lebonyolított programok és projektek magas színvonalú minőségbiztosítását nevezte. A következő időszak legfontosabb céljának az innovációs szereplők minden eddiginél szorosabb összekapcsolását, valamint az egyetemeken, kutatóintézetekben elért kutatási eredmények szisztematikus felkarolását tekinti. Ezt a munkát támogathatja az eddig öt hazai egyetem mellett létrehozott technológiai transzfercégek (TTC-k) tevékenysége is. Kiss Ádám arról is beszámolt, hogy az NKFI Hivatal még idén meghirdeti a 15 milliárdos keretösszegű nagyvállalati innovációs programot.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×