eur:
409.87
usd:
376.1
bux:
74396.03
2024. november 5. kedd Imre
Magdalena Andersson svéd miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt elnöke sajtótájékoztatót tart a költségvetésről szóló szavazás után Stockholmban 2021. november 24-én. Andersson, Svédország első női miniszterelnöke megválasztása után néhány órával lemondott, miután a Zöld Párt kilépett a kormánykoalícióból az ellenzék által benyújtott, alternatív költségvetési tervezet elfogadása miatt.
Nyitókép: MTI/AP/TT Hírügynökség/Pontus Lundahl

Kisebbségi kormány élén térhet vissza az órák után lemondó svéd miniszterelnök

Egy napot élt meg az új svéd kormány, mert a miniszterelnök lemondott a koalíció gyors összeomlása miatt. Pedig az új kabinet történelminek ígérkezett, Magdalena Andersson lett volna az ország első női miniszterelnöke.

Épp hogy megszáradt a tinta az egyenjogúsági politikájáról híres skandináv állam első női miniszterelnökének kinevezésén, máris mennie kellett. A szociáldemokrata Madgalena Andersson azután állt fel, hogy koalíciós partnere, a Zöld Párt felmondta a kormányszövetséget, a parlament pedig nem fogadta el a költségvetést.

A törvényhozás ehelyett a jobboldali ellenzék – benne a bevándorló-ellenes szélsőjobb – által benyújtott költségvetést fogadta el.

„Szóltam a házelnöknek, hogy le szeretnék mondani”

– ismertette ezek után hozott döntését a médiával Andersson.

A miniszterelnök lába alól a koalíciós partner zöldek húzták a szőnyeget, amikor közölték: nem hajlandók elfogadni egy olyan költségvetést, amelyet „első ízben a szélsőjobb fogalmazott meg”.

A svéd parlamenti politika sajátosságai miatt Andersson egy kisebbségi kormány élén még visszatérhet, és közölte is, hogy ez a reménye.

Előtte azonban távoznia kellett, mert szavai szerint „az az alkotmányos gyakorlat, hogy a koalíciós kormánynak le kell mondania, ha kilép az egyik partner... nem akarok olyan kormány élén állni, amelynek megkérdőjelezhető a legitimációja”.

A labda most ismét a parlamenti elnök térfelén pattog,

aki újra konzultációkat kezd a parlamenti pártokkal a kormányalakításról.

Mint a BBC megjegyezte, a svéd nők 100 éve kaptak szavazati jogot, és az 54 éves Andersson személyében most lett volna először női miniszterelnöke Svédországnak. Ezzel a svédek beérték volna az őket ebben a tekintetben 18 évvel megelőző finneket és 10 évvel megelőző dánokat.

Andersson már így is kisebbségi kormánnyal állt fel – kérészéletű kétpárti koalícióját kívülről a Baloldali Párt támogatta cserébe a magasabb nyugdíjakról szóló ígéretért. A személyéről szóló parlamenti voks korántsem volt meggyőző: a 349 képviselőből 174-en szavaztak ellene, 57-en tartózkodtak és 117-en támogatták. Ez azt jelenti, hogy a korábbi veterán pénzügyminiszter egyszavazatos győzelemmel indulhatott volna neki új megbizatásának.

A BBC elemzése szerint ha újra ő lesz esélyes a miniszterelnökségre, akkor ismét megszavazhatják, mert a zöldek jelezték, hogy – bár immár nem lépnek vele koalícióra – támogatni fogják.

Újabb kisebbségi kormánya azonban még gyengébb lenne, mint a mostani, és valószínűleg tartania kellene magát a politikai spektrum másik oldalán ülő ellenfelei által elfogadott költségvetéshez. Ami mindebből kiderült, az az, hogy jelenleg mennyire polarizált a svéd politika – jegyzi meg az elemzés.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×