Ragyogó tavaszi napsütésben, felhőtlen kék ég alatt zajlott le Windsorban II. Erzsébet brit uralkodó kilencvenkilenc éves korában elhunyt férjének, Fülöp edinburghi hercegnek a búcsúztatása és temetése. Két főtémája volt a szertartásnak: egyrészt az, hogy II. Erzsébet királynő példásan szép és sok évtizedes házasság után maradt özvegyen – ha Fülöp herceg megérte volna a százat, akkor jövőre platinalakodalmat, hetvenötödik házassági évfordulójukat ünnepelhették volna –, másrészt a herceg haditengerészeti szolgálatának értékelése: koporsójára tengernagyi díszkardját és tengerészsapkáját helyezték a fehér virágkoszorú mellé.
A szertartás részleteit, magas kort elérve, maga a herceg tervezte meg, még annak a zöld színű katonai Landrover gépkocsinak a tervezésében is részt vett, ami a koporsóját vitte, méltóságteljesen gördülve, különböző fegyvernemek katonáinak a díszkíséretével, s a gyászoló család koronavírus-járvány miatt fekete maszkos és ezáltal még komorabbá tett csoportja által követve, előbb a windsori királyi kastély Szent György kápolnájába, majd a parkjában lévő királyi sírkertbe, a Frogmore Parkba, a koporsó elhantolása végett.
A terv szerint nyolcszázan vettek volna részt a búcsúztatáson, családtagok és méltóságok, de a járvány miatt csak harminc közeli rokon jelenhetett meg. A kastélytól is távol tartották a tömeget.
A kilencvennégy éves II. Erzsébet királynő hajlottan ugyan, de kielégítő egészségben, nem követte gyalog a koporsót, gépkocsija, egy nagy, sötétbordó Daimler udvarhölgye társaságában vitte a kápolnába, ahol egyedül foglalt helyet a bal kéz felőli padsorban, szemben a többi családtagokkal, hogy meghallgassa a windsori káplán és a Canterbury érsek sírbeszédét. Igencsak szomorú látványt nyújtott gyászba öltözve, fekete kalapban, fekete maszkkal az özvegyen maradt uralkodó.
Leszármazottai mind jelen voltak: négy gyermeke, Károly trónörökös, Eduárd, Wessex grófja, András Yorki herceg és Anna hercegnő, továbbá unokái és dédunokái. Egyetlen közeli hozzátartozó hiányzott, a kaliforniai otthonából érkezett Harry herceg hitvese: Megan, Sussex hercegnője, aki újabb gyermekkel várandós és az utazást nem vállalta.
A királyi család életének minden mozzanatára kíváncsiak azt figyelték, még e szomorú szertartás tévéközvetítésekor is, hogy beszél-e egymással a két összekülönbözött királyi unoka: Harry és Vilmos. Harry herceg Megan személyében amerikai nőt választott hitveséül, színes bőrű anya és fehér bőrű apa leányát. Oprah Winfrey amerikai tévésztár interjúvolta meg őket és a brit királyi családról elmarasztalóan nyilatkoztak.
A gyászszertartás során Vilmos és Harry nem beszéltek egymással. De utána látható volt, hogy béketeremtőként, Vilmos herceg hitvese, Kate ereszkedik szóba Harryvel, majd közösen távoznak.
A többórás gyásszertartás megható és szép volt, zenéjét is Fülöp herceg válogatta össze, zsoltárokból és egyházi zeneművekből. A koporsóvivők a Szent György kápolna lépcsőjének egyik pihenőjén megálltak, egyperces országos néma csenddel és főhajtással emlékezett meg Nagy-Britannia népe, uralkodója elhunyt férjéről, a görög és dán királyi ősöktől származó, a később Mountbattenre változtatott német Battenberg családnevű, Filiposz néven görögkeleti vallásban megkeresztelt, de kisgyermek korától Angliában nevelkedett, izzig-vérig angollá lett Fülöp hercegtől.
Erzsébet királynő azt mondta róla: "Egész életemben erőm és támaszom volt."