eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Pexels.com

Kínos problémát okoz a briteknek a karantén

Kellemetlen probléma ütötte fel a fejét briteknél a pandémia közepette: a nyilvános WC-k hiánya. A karanténok idején is lehet a szabadban sétálni, edzeni. Sokan lazán értelmezik a szabályt és kirándulni mennek. Csakhogy távol az otthontól egy idő után jön a kényelmetlenség.

A pandémia egymást követő karanténjai és lazításai közepette új probléma ütötte fel a fejét a szigetországban, amit nehéz finoman leírni: ez a szabadtéri könnyítés gondja.

A britek eddig sem voltak híresek arról, hogy megfelelő számú nyilvános illemhelyet biztosítottak volna a városaikban járkáló turistáknak vagy az ügyeiket intéző polgároknak.

A 2020 előtti, „normális” időkben az emberek így pubokba, gyorséttermekbe surrantak be, és némelyek bűntudatból vettek egy-egy italt vagy valami ételt.

Az első karantén utáni könnyítések során új probléma ütötte fel a fejét. Lehetett ugyan kirándulni, de

a fizikai „könnyítés” már egyre komplikáltabb lett.

A festői szépségű dorseti tengerparti hely, a lyukas sziklájáról ismert Durdle Door környékén például

tömegessé vált az „al fresco” vécézés.

Mint a kínos helyzetről a napokban tudósító Guardian című lap megjegyzi: az angliai önkormányzatoknak nem kötelező biztosítani nyilvános illemhelyeket. És mivel egyre kevesebb pénzből gazdálkodtak az elmúlt években, már a pandémia előtt elkezdték sorban bezárni azokat. Simon Clarke, a brit kormány önkormányzatokért felelős államtitkára tavaly június végén levelet is írt nekik és azt kérte: tartsák nyitva a mosdókat.

Költői kérdés, hogy mi történik majd, amikor a brit kormány a karantén fokozatos feloldása közben tavasszal lehetővé teszi a különböző háztartásban élő emberek számára a szabadtéri találkozást.

A Guardian hozzáteszi, a brit vadkempingezők évek óta követnek egy úgynevezett „toalett etikettet”, de nem lehet arra számítani, hogy a városokból vidékre özönlők is felvennék a szokásokat.

Van, aki számára illetlennek tűnhet az illemhelytéma, de ha figyelembe vesszük, hogy sok ember számára a szabadtéri séta vagy edzés ama kevés dolgok egyike, amelyek elviselhetővé teszik a lezárást, akkor

a nyilvános vécék ügyét nehéz elbagatellizálni.

A BBC nemrég cikket közölt olyan emberekről is, akik szintén élnek a séta lehetőségével, de egészségi állapotuk miatt gyakrabban kell betérniük a mosdóba. „Egyszerűen bénító” – mondta egyikük. A hajléktalanoknak pedig egyszerűen nincs is hova menniük.

Egy skót kutató közben összeállította az országrész úgynevezett „nyilvánostoalett-sűrűségi térképét”. Mike Spencer emlékeztetett: az ENSZ szerint a higiénés körülményekhez való hozzáférés alapvető emberi jog.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×