eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Donald Trump republikánus párti amerikai elnök támogatóinak egy csoportja megostromolja az amerikai törvényhozás washingtoni épületét, a Capitoliumot 2021. január 6-án, amikor a kongresszus két háza összeült, hogy hivatalosan is véglegesítse a demokrata párti jelölt, Joe Biden győzelmét hozó november 3-i elnökválasztás eredményét.
Nyitókép: MTI/AP/John Minchillo

Egy öngyilkos francia bitcoin-adománnyal szállt be a Capitolium ostromába

Most az FBI vizsgálja a félmillió dollárnyi kriptovaluta útját és címzettjeit, akik ott voltak január 6-án a törvényhozás épületénél tüntetők között.

Az Egyesült Államokban továbbra is téma: hogyan tudott január 6-án Donald Trump távozó elnök több ezer híve betörni a törvényhozás épületébe? Az Amerikai Szövetségi Nyomozóiroda szerint külföldről is segíthették őket. Az FBI nyomozást indított, hogy kiderítse: kormányok, szervezetek és magánszemélyek is támogatták-e az akció tervezését és végrehajtását.

Egy volt és egy jelenleg is aktív FBI-illetékes azt mondta az NBC Newsnak, hogy egy francia állampolgár félmillió dolláros bitcoin-átutalását vizsgálják. A kriptovaluta – állításuk szerint – a kongresszusi ostromban érintett, szélsőjobboldali csoportok vezetőinél kötött ki.

Az erről szóló dokumentációt a múlt héten posztolta a kriptovalutás átutalásokat elemző Chainalysis nevű cég. A Bitcoin-tranzakciók legálisan lenyomozhatók, mivel egy publikus nyilvántartásban szerepelnek. A jelenleg is aktív FBI-illetékes szerint az átutalás egy francia programozótól érkezett.

A MEA Worldwide nevű indiai-amerikai portál szerint a programozót Laurent Bachelier-nek hívták, digitális pénztárcája felhasználóneve pedig Pankakke volt. A férfi azt írta, hogy krónikus betegségben szenvedett, és vagyonát „bizonyos ügyekre és emberekre” akarta hagyni, akikre hatással voltak „a pandémia és a Black Lives Matter-tüntetések során elkövetett példa nélküli szabadságjogsértések”.

A nyomozás szerint december 8-án 28,15 Bitcoint küldött át 22 címre, többségében szélsőjobbos amerikai aktivistáknak és szervezeteknek, és másnap öngyilkosságot követett el. A fő címzett egy Nick Fuentes nevű influencer volt, aki ott volt ugyan a kongresszus épületénél, de tagadta, hogy részt vett volna a capitoliumi ostromban.

Közben az FBI, az amerikai belbiztonsági minisztérium és több washingtoni rendőrhatóság „orosz, iráni és kínai befolyásoló szereplőket” említett egy a potenciális fenyegetésekről kiadott múlt heti elemzésben. Ezek a szereplők „megragadták a lehetőséget, hogy hangsúlyosabbá tegyék a narratívát, amely az elnöki hatalomátadáshoz kapcsolódó politikai érdekeiket szolgálja”.

Az ügyet komoly nemzetközi terrorelhárító és kémelhárító műveletként kezeljük – mondta Michael Sherwin washingtoni főügyész. Nyomozunk minden, pénz, utazási adatok és kommunikációs nyomok után – tette hozzá.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×