Miközben a brit kormány és tudományos tanácsadói azt hajtogatják, hogy a következő hetekben még súlyosabbá válik a járványhelyzet, botrány robbant ki Boris Johnson miniszterelnök biciklizése miatt.
Johnsont a Downing Street-i rezidenciától 12 kilométerre fekvő Olimpiai Parkban látták a hétvégén biciklizni – miközben nagy port vert fel két nő esete, akiket otthonuktól 9 kilométerre, séta közben állítottak le a rendőrök. Meg is bírságolták őket, de azután, hogy híre ment Johnson kerékpáros kirándulásának, visszavonták a büntetést, miközben vita robbant ki arról: mi minősül „saját környéknek” – ahová az ember naponta egyszer kimehet sétálni, futni vagy edzeni.
A miniszterelnöki hivatal keddi nyilatkozata szerint a pedálozást választó Johnson nem sértette meg a karanténszabályokat. A kormányfői stáb nem nyilatkozott arról, hogy autóval vitték-e a parkba a Covid-19-en amúgy már átesett kormányfőt, vagy maga tekert-e el odáig.
Cressida Dick londoni rendőrfőkapitány közben azt mondta egy rádióinterjúban, hogy Johnson bicikliútja nem volt törvénysértő. A rendőri vezető viszont azt is megerősítette, hogy emberei határozottabban lépnek majd fel és bírságolják meg a rendelkezések megszegőit. Elmondta, hogy például illegális rave- és kártyapartikat, valamint házibulikat oszlattak fel.
Nagy-Britanniában a főváros, London az egyik legsúlyosabb gócpont, ahol magasabb az 100 ezer főre jutó fertőzöttek száma, mint a nemzeti átlag.
Miközben a Covid-19-hez kötött halálesetek száma megközelítette a 82 ezret, szokatlan módon közvetlenül szólt a lakossághoz Chris Whitty professzor, angliai tisztifőorvos. Whitty Johnsonhoz hasonlóan arra sürgette az embereket, hogy
még az üzletekben vagy az utcán összefutva se álljanak le beszélgetni.
A következő néhány hét kritikus lesz – figyelmeztetett.
A brit kabinet tudományos tanácsadói közben arra sürgették a Johnson-kormányt, hogy fontolja meg a biztonsági távolság 3 méterre történő növelését. A kormányszóvivő válasza azonban az volt, ez még nincs terítéken – bár folyamatosan gondolkodnak a lehetőségeken.
A vészjósló figyelmeztetések közepette próbált Johnson miniszterelnök jó híreket is említeni: azt mondta, hogy
eddig már 2,4 millió embert oltottak be,
ami a 80 év felettiek 40 és az idősotthonok lakóinak 23 százaléka. Emellett üzembe állítottak hét tömeges vakcinaközpontot.
A Sainsbury’s szupermarketlánc közben emaileket kezdett el küldözgetni a hűségkártyás vásárlóknak: ebben figyelmeztetik őket, hogy immár jóval kevesebb ember mehet be egyszerre az üzletekbe – azaz lehet, hogy ismét sorba kell majd állni –, és arra is, hogy eltilthatják azokat, akik nem viselnek maszkot.