eur:
408.04
usd:
375.14
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Veszteglésre kényszerülő kamionok Doverben 2020. december 22-én. A kikötő zárva tart, mert a Nagy-Britanniában felbukkant új koronavírus-változat gyors terjedése miatt a francia kormány december 20-án éjféltől 48 órára megtiltotta mindenkinek, a teherautóvezetőket is beleértve a beutazást a szigetországból.
Nyitókép: MTI/AP/Kirsty Wigglesworth

Doveri kamionstop - összecsaptak a rendőrökkel a sofőrök

Ugyan brit és a francia kormány alkuja nyomán beindult a forgalom a doveri kikötőben és a Csalagútban, a brit földön ragadt kamionosoknak elfogyott a türelme és összecsaptak a rendőrökkel. Sokan kénytelenek elfogadni: nem tudnak hazatérni a családhoz karácsonyra.

Összecsaptak a kamionosok a brit rendőrökkel az angliai Doverben – már nem bírták cérnával azt, hogy nem tudják, meddig kell várniuk a hazajutásra. A csetepaté annak ellenére történt, hogy valamiféle jó hírt kaptak: negatív covid-teszt birtokában beengedi őket Franciaország. Rajtuk kívül az uniós állampolgárok és a francia földön élő britek is mehetnek – miután a párizsi és a londoni kormánynak sikerült alkut kötnie a beléptetés feltételeiről.

A belépéshez egy három napnál frissebb negatív koronavírus-tesztre van szükség.

A káoszt az okozta, hogy vasárnap Franciaország meglepetésre blokkolta a Doverből és a Csalagúton érkező utasok és kamionosok belépését. Az ok a Nagy-Britanniában elszabadult új és gyorsan fertőző koronavírus mutáció volt. Mindennek nyomán Kent megyében, ahol Dover is található, több ezer kamion torlódott fel.

A 80 százalékban európai sofőrök azzal szembesülnek, hogy nem jutnak haza karácsonyra a családhoz.

„Úgy érzem magam kicsit, mint Robinson Crusoe egy szigeten” – mondja egy német kamionos, aki vasárnap óta egy doveri szállodában várja, hogy hazaindulhasson. Arról beszélt, hogy csak egy napra jött Nagy-Britanniába, de itt ragadt. Nem látja, hogy a brit vagy a német kormány sokat segítene. „Ők ennyit mondanak csak a weboldalainkon, hogy »várjatok«... jó, de mennyit?”

Arról is beszélt, hogy az EU és Boris Johnson brit miniszterelnök is felelős.

Hatalmas gondjaik vannak a sofőröknek, akik nem jutottak be a szállodákba - fejtegette. Óránként romlik a helyzet - a tengerparton van egy nyilvános wc, de az zárva van. A brit kormánynak azonnal meg kéne nyitnia az összes wc-t. És kávét és ételt kéne osztani a sofőröknek. „Én már most tudom, hogy számomra lőttek a karácsonynak... elvesztettem a reményemet, hogy a gyerekeimmel és a feleségemmel lehessek karácsonykor” - mondta.

A söfőrök egy része szerint nemcsak a vírus miatti félelmek, hanem a no-deal brexitre való készülődés is okozta a torlódást. A brit szupermarketek ugyanis megkezdték az árufelhalmozást és emiatt megnőtt a forgalom – ez is hozzájárult, hogy több kamionos ragadt a brit oldalon, mint más esetben történt volna.

A brit oldal számára nagy eredmény, hogy a franciák elálltak attól, hogy a költségesebb és hosszabb várakozást igénylő PCR-teszt birtokában engedjék be a kamionosokat. Helyette az olcsóbb, 30 perces, de jóval pontatlanabb és a terhességi tesztre hasonlító „lateral flow” teszt is elég lesz.

A britek a katonaság bevonásával vesznek mintát a kamionosoktól, de mivel nagyon sokan vannak, lassan megy a tesztelés.

A Kentben található Manston reptérről készült felvételek jól illusztrálják, hogy mekkora feladatról van szó: a betont megtöltik a sorba állított kamionok.

Akinek pozitív lesz a tesztje, azzal egy PCR-tesztet is csináltatnak, ha ez is pozitív akkor „covidbiztos” szállodába küldik, hogy ott szigetelje el magát.

Közben a fennakadások miatti ellátási nehézségekre készülve a Tesco nagy-britanniai hálózata fejadagot vezetett be a tojásra, rizsre, szappanra és WC-papírra. Korábban felmerült, hogy elfogyhat az EU-ból importált friss zöldség és gyümölcs.

A szállítócégek szerint sok európai sofőr kétszer meggondolja, hogy az újévben az Egyesült Királyságba jöjjön a brexit miatti vámolás és covid-tesztelés miatt - ez pedig megdrágítja a szállítást.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×