eur:
412.08
usd:
394.17
bux:
79942.94
2024. november 25. hétfő Katalin
A 2020. november 20-án, a Biontech német biotechnológiai gyógyszercég által közreadott, dátum nélküli képen egy ampulla BNT162b2 elnevezésű, az új típusú koronavírus ellen védelmet nyújtó vakcinát tart a kezében egy ember a németországi Mainzban. Sajtóértesülések szerint ezen a napon a Biontech és a Pfizer amerikai gyógyszeripari vállalat a vakcina sürgősségi jóváhagyását kérte az amerikai Élelmiszer-, és Gyógyszerfelügyelettől (FDA).
Nyitókép: MTI/Biontech SE/EPA

A szomszédunkban is fölbukkant az új koronavírus-mutáció

Ezen a héten vasárnap máris beolthatják az első személyt a koronavírus elleni vakcinával – közölte a szlovák egészségügyi minisztérium. A tárca arról is tájékoztatott, hogy a Nagy-Britanniában kimutatott új koronavírus-mutáció valószínűleg már eljutott Szlovákiába is. Az országos tesztelési pontokon közben másfél–két órás sorban állás előzi meg a mintavételt.

Pozsonyban több mintavételi ponton is hosszú sorok alakultak ki. A mobil pontok előtt emberek tucatjai várakoznak órákon keresztül. „Már három órája várakozunk itt. Először egy másik helyen próbálkoztunk, de ott olyan hosszú sor volt, hogy inkább átjöttünk ide szerencsét próbálni” – mondta az egyik tesztelésre várakozó nő.

Az egészségügyi minisztérium a mintavételi pontok számának növelését nem tervezi. „Szlovákiában körülbelül 250 mobil mintavételi pontunk van, ahol ingyenesen folyik az antigénes tesztelés és további több tucat mintavételi pont van, ahol PCR-tesztelést végzünk. Elképzelésünk szerint újév után új felhívást teszünk közzé, mely szerint a mobil mintavételi pontok a nyilvánosság számára a hét végéken és ünnepnapokon is elérhetők lennének” – mondta Zuzana Eliášová, a tárca szóvivője.

A magánlaboratóriumok jelezték, hogy december 24-én és 25-én, valamint január 1-jén nem folytatnak tesztelést, a rendkívüli érdeklődés miatt azonban a karácsony előtti napon mintegy 100 további ponton tették lehetővé a részvételt. „Növeltük a kapacitást, tekintettel voltunk a kliensek igényeire, akik a karácsonyi ünnepek alatt szeretnék leteszteltetni magukat” – nyilatkozta Diana Madarászová, a Medirex laboratórium szóvivője.

Az oltóanyagot gyártó Pfizer társaság első két hűtőládája, benne 9750 új koronavírus elleni oltással december 26-án, szombaton érkezik meg Szlovákiába az Európai Bizottsággal közösen kidolgozott elosztási tervvel összhangban.

Vasárnap máris beolthatják az első személyt,

közölte az egészségügyi minisztérium, de azt egyelőre nem árulta el a tárca, hogy ki lesz az első, akit beoltanak az országban, és azt sem, hogy erre hol kerül sor.

Az első körben az egészségügyben dolgozók, a szociális otthonok alkalmazottai, illetve a létfontosságú infrastruktúrában dolgozók kaphatják meg. Másodikban következnek a szociális otthonok kliensei, a 65 év feletti páciensek és a krónikus betegek. A harmadik körben azok kaphatják meg az oltóanyagot, akik a fertőzés szempontjából nagy rizikónak vannak kitéve, a negyedikben pedig minden 18 év feletti állampolgár.

Marek Krajčí egészségügyi miniszter a közösségi hálón közben arról is tájékoztatott, hogy a Nagy-Britanniában kimutatott

új koronavírus-mutáció valószínűleg már eljutott Szlovákiába is,

ezért a szigetországból hazaérkezők esetében szigorúbban ellenőrzik a karanténintézkedések és a tesztelési kötelezettség betartását. „Tekintettel arra, hogy a lakosság nem kis része ingázik Anglia és Szlovákia között, valószínű, hogy a koronavírus új mutációja már jelen van Szlovákiában” – állapította meg a miniszter, hozzátéve: a szlovák görbe nagyon hasonló az angliai fertőzött területek görbéjéhez.

Krajčí szerint Szlovákia összes jelentősebb laboratóriumában képesek kimutatni a PCR-mintákból a koronavírus új, fertőzőbb változatát, sőt, az antigén tesztek is kiszúrhatják a mutálódott vírust. Hozzátette: az új variáns magas reprodukciós száma miatt 40 százalékkal nehezebb küzdeni ellene, mint az eredeti típus ellen. A betegség lefolyása ugyanakkor nagyon hasonló a mutálódott vírus esetében is. A miniszter utalt rá, hogy a lakosság teljes megfertőződése fenyeget, aminek következtében összeomolhat a szlovák egészségügyi ellátórendszer.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor a béregyezségről: ez egy történelmi léptékű megállapodás

Orbán Viktor a béregyezségről: "ez egy történelmi léptékű megállapodás"

Történelmi léptékű megállapodásnak nevezte a múlt héten köttetett minimálbér-emelési egyezséget, mivel soha nem történt még ekkora emelés, 2027-re 40 százalékos lesz a növekmény a mostani szinthez képest. Azt is jelezte, a minimálbér reálértéke 29 százalékkal fog nőni 2027-ig, és az el fogja érni az átlagbér felét.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Így készül fel egy magyar mérnökiroda arra, ha a megbízója egy indiai vallást követő nagyvállalat

Így készül fel egy magyar mérnökiroda arra, ha a megbízója egy indiai vallást követő nagyvállalat

A CÉH zRt. már 35 éve az ország egyik vezető mérnökirodája. Az elmúlt években olyan projektek fűződnek a nevükhöz, mint a Mol Campus, a debreceni BMW gyár vagy a Bosch Campus komplex beruházása. A tervezés mellett projektmenedzsmenttel és hídtervezéssel foglalkoznak, számos ikonikus, az épített környezetet meghatározó épület vagy híd fűződik a nevükhöz. Az évek alatt azt is meg kellett tanulniuk, hogy hogyan lehet együttműködni egy olyan megbízóval, amelyik a vállalati működését az indiai vastu vallás elvei mentén határozza meg, de különleges kihívást jelentett három hazai kórházi projekt is, amellyel egyedülálló tapasztalatokat szereztek az egészségügyi szektorban. A Portfolio háromrészes videósorozatának első epizódjában Borbély Attila, a vállalat vezérigazgató-helyettese, tervezési igazgatója mutatja be a legnagyobb projekteket, a legérdekesebb megbízásokat és azt, hogy milyen irányba halad a globális mérnökszakma.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×