eur:
411.22
usd:
394.16
bux:
79400.11
2024. november 22. péntek Cecília
Pozsony, 2019. november 10.A pozsonyi vár és a Szent Márton-dóm (j) 2019. november 10-én.
Nyitókép: MTI Fotószerkesztőség/Krizsán Csaba

Az összeomlás szélére sodródtak a szlovákiai kórházak

Drámai hangvételű nyílt levelet fogalmazott meg a szlovák tisztifőorvos, melyben leírja, hogy az összeomlás szélére sodródtak a szlovákiai kórházak. Peter Pellegrini korábbi miniszterelnök szerint az ilyen levelek azért születnek, mert a kormány elpazarolta a nyarat, a járvánnyal egyáltalán nem foglalkozott, a második hullámra való felkészülést pedig büntetendő módon elhanyagolta.

„A szlovákiai kórházak és az egészségügyi dolgozók ezekben a napokban vannak a legnagyobb terhelésnek kitéve a járványhelyzet egész ideje alatt, és a kilátások egyáltalán nem jók. Sok kórház már most az összeomlás szélére sodródott. A regionális közegészségügyi hivatalok is nagy nyomás alatt állnak, melyek a járványhelyzet kezdetétől fáradhatatlanul nyomon követik, hogy a pozitív személyek kikkel kerültek kapcsolatba” – ezt nyílt levélben közölte a szlovák tisztifőorvos a karácsonyi ünnepek előtt.

Ján Mikas lesújtó hangnemben megjegyezte, hogy a helyzet nem teszi lehetővé a luxust. A nyílt levélben úgy fogalmazott,

„ha a következő napokban egyetlen új eset sem lenne, az orvosaink, nővéreink és a többi egészségügyi alkalmazott ezt még hetekig nem érezné meg”.

Rámutatott: az egészségügyi dolgozók és az epidemiológusok végtelen áldozatvállalása, kimerültsége, frusztrációja, nem egyszer kétségbeesése és dühe ugyanakkor valós dolog. Ezért Mikas arra kéri az embereket, hogy tegyenek meg minden tőlük telhetőt, hogy meg legyenek teremtve az életmentés körülményei.

Politikai meggyőződéstől függetlenül, és arra való tekintet nélkül, hogy kinek mi a véleménye a járvány terjedéséről és a járványhelyzet kezeléséről, összefogásra szólította fel Szlovákia lakosait. Arra figyelmeztetett, hogy az emberek tartsák tiszteletben a meglévő szabályokat, és ok nélkül ne éljenek a kivételekkel.

Peter Pellegrini korábbi miniszterelnök – aki maga is elkapta a koronavírust – ugyancsak borúlátó. Azzal vádolja a Matovič-kormányt, hogy a nyári időszakban a járvánnyal egyáltalán nem foglalkozott, a második hullámra való felkészülést pedig büntetendő módon elhanyagolta. Szerinte ezt az bizonyítja, hogy szeptemberben, vagyis fél évvel azután, hogy a járvány megjelent Szlovákiában, az Állami Tartalékalap raktárai csak 16 százalékban voltak feltöltve.

Pellegrini az Állami Számvevőszék vizsgálatára hagyatkozott, amely megállapította, hogy az állami intézmények a koronavírusnak nemcsak az első, hanem a második hullámára sem voltak felkészülve. Peter Pellegrini azt állítja, hogy amikor az új típusú koronavírus elkezdett terjedni Európában, az ő kormányának csak néhány hete volt a felkészülésre, márciusban pedig jött a kormányváltás.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk

Alapvető akadályokba ütközik Benjamin Netanjahu tényleges felelősségre vonása - nemzetközi jogász

A korábbi fenyegetését beváltva csütörtökön nemzetközi elfogatóparancsot adott ki a hágai Nemzetközi Bíróság Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök, Joáv Galant volt védelmi miniszter és Mohammed Deif, a Hamász – izraeli források szerint – már likvidált katonai vezetője ellen. Tóth Norbert nemzetközi jogász az InfoRádióban tette világossá, Izrael nem része annak a statútumnak, amely alapján értesítést küldtek 125 országnak az izraeli miniszterelnök eljárás alá vonásáról.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Hirtelen esés után felpattantak a tőzsdék

Hirtelen esés után felpattantak a tőzsdék

Felemás hangulatban telt a kereskedés ma reggel Ázsiában, ezt követően pedig emelkedéssel indult a nap Európában, a vártnál gyengébb BMI-adatok hatására azonban gyorsan lefordultak a vezető részvényindexek, délutánra azonban ismét a vevők vették át az irányítást. Az aranynak eközben 2023 októbere óta a mostani lehet a legerősebb hete, mivel a piaci szereplőket aggasztja az ukrajnai háború eszkalációjának veszélye. Érdemes eközben a bitcoinra is figyelni, az árfolyam már közelíti a 100 000 dolláros szintet. Gazdasági események szempontjából az európai BMI-adatoknak lesz ma jelentősége, míg idehaza a beruházások alakulásának közlésére lesz érdemes figyelni.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×