Vasárnap úgynevezett antifasiszta menet vonult végig Minszken – a tüntetők továbbra is Lukasenka elnök hatalma ellen tiltakoztak, aki az ellenzék szerint csalással választottak újra augusztusban. Az antifasiszta kifejezést azért használták, mert Aljakszandr Lukasenka korábban lefasiztázta az ellene tüntetőket.
A karhatalmisták ismét keményen lecsaptak. A Veszna-96 jogvédő csoport szerint
205 embert gyűjtöttek be, úgy, hogy közben fénygránátokat dobtak a tömegbe.
A belügyminisztérium szerint jogos volt a fellépés, mert a felvonulók „zavarták a közrendet és ellenálltak a rendőri intézkedésnek”. A vasárnapi minszki tüntetésen több ezren vonultak fel. Ezek a tiltakozó akciók hetente megismétlődnek az augusztusi szavazás óta, amikor Lukasenka a vitatott eredménnyel meghosszabbította 26 éve tartó hatalmát.
A rendőrök kordonokkal zárták el a főváros nagyobb tereit a hagyományos, fehér–vörös–fehér ellenzéki zászlóval vonulók elől.
A biztonságiak között katonák is voltak, akik rabszállító kocsikkal, vízágyúkkal és más felszereléssel érkeztek. A hatóságok közben korlátozták a mobil-internetet és több metróállomást lezártak.
„Hányingerem van a hatalomtól és hogy milyen értékeket védenek”
– mondta egy felvonuló diáklány az AFP hírügynökségnek. Egy nyugdíjas férfi pedig azt mondta, „a sárba akarják tiporni a méltóságunkat, emiatt és a gyerekeim jövője miatt jöttem ki tüntetni”.
Pénteken több ezren jelentek meg a 31 éves Roman Bondarenko temetésén, aki az ellenzék szerint a rendőri verésbe halt bele egy kórházban. A belügyminisztérium azt állította, hogy civilek közötti verekedésben szenvedett sérüléseket.
A tüntetőket a szokásos módon támogatásáról biztosította Szvetlana Cihanovszkaja, aki az ellenzék szerint az elnökválasztás legitim győztese volt. A bebörtönzött férje helyett indult Cihanovszkaja, aki a választás után Litvániába menekült, és azt mondta: „nem lehet börtönt csinálni az országból, ha senki sem fél a börtönőrtől”.
Közben a fehérorosz játszótereken felvett videók szerint
a gyerekek elkezdték imitálni a tüntetők és a karhatalom összecsapásait.
Mindez növeli az aggodalmakat, hogy hogyan hat az erőszak a kiskorúakra. Az egyik videón egy feketébe öltözött gyerek egy kartonpapír pajzzsal a kezében egy bottal fenyeget egy másikat. A gyerekcsoport egyik fele az OMON rohamrendőrség szerepét, a másik a tüntetőkét játssza.
Az OMON-osok aztán „elfogják” a tüntetőket, de
ilyen játékot játszik néhány fiú, akik botokkal üldöznek lányokat az iskolákban
– volt olvasható az ellenzékiek és a média által is használt Telegram csevegőalkalmazás egyik csatornáján.
Gyerekpszichológusok azt mondták a jelenségre, hogy nem kell aggódni, ez egészséges módja annak, hogy a gyerekek felfogják, mi történik körülöttük. Olja Goma pszichológus szerint még a rossz szerep is hasznos, mert a gyerek megtanulja, mi a társadalmilag elítélt viselkedés, és ezt megpróbálja elkerülni a való életben.