eur:
408.04
usd:
375.16
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Bezárt londoni üzlet előtt egy járókelő 2020. november 6-án. Az előző nap léptek életbe a koronavírus-járvány miatt Nagy-Britanniában bevezetett szigorított korlátozó intézkedések, amelyek szerint az emberek csak meghatározott indokokkal hagyhatják el otthonaikat, mint például a sürgősségi vagy a tervezett orvosi ellátás, az alapvető szükségleti cikkek és gyógyszerek beszerzése, a munkahelyre utazás azok esetében, akik otthonról nem tudják ellátni munkájukat, illetve a szabadtéri testedzés.
Nyitókép: MTI/EPA/Neil Hall

"Fény az alagút végén" - csökken a koronavírus brit reprodukciós rátája

Hamarosan lazíthatnak a Nagy-Britanniába való beutazásra vonatkozó korlátozásokon.

Pénteken 27 301 új koronavírusos esetet regisztráltak Nagy-Britanniában. Egy nappal korábban 33 470 új fertőzöttről érkezett hír, és az volt az eddigi legmagasabb szám a pandémia kezdete óta. A csütörtöki adat több mint 10 ezerrel volt magasabb, mint a szerdai.

A szigetországban a járvány kirobbantása óta 1,3 millióan fertőződtek meg.

A brit egészségügyi szolgálat, az NHS orvosi igazgatója, Stephen Powis azonban igyekezett árnyalni a képet és azt mondta, hogy az egyhetes átlag a fontosabb mutató, ami 22 ezer napi fertőzésről szól.

Szakértők szerint azért is félrevezető „rekordokat” emlegetni, mert az első Covid-hullám idején, a hiányos közösségi tesztelés miatt nem volt világos, hányan voltak valójában fertőzöttek.

Látszanak a karantén első eredményei

A szigetország legnépesebb része, Anglia területén egy hete tart a lezárás, és december elején jár majd le.

A brit kormány tudományos tanácsadó szerve, a SAGE tanulmánya szerint érezhető a karantén hatása, mert a vírus terjedési sebességét jellemző, úgynevezett reprodukciós szám már 1 körül jár, és hamarosan 1 alá esik. Ez a szám mutatja, hogy egy vírushordozó személy hány további embert fertőz meg, és amikor 1 fölé emelkedik, akkor drasztikusan felgyorsul vírus terjedése. Szeptember eleje óta nem volt ilyen alaocsny a mutató.

A Zoe nevű mobiltelefonos alkalmazása épülő brit Covid Tünet Tanulmány szerint

már most 1 alatt van a reprodukciós ráta.

Északnyugat-Angliában – amely a legrosszabb számokat produkálta – az R-szám az október elején mért 0,8-ra esett vissza - mondta Tim Spector professzor brit járványügyi szakértő.

Hamarosan enyhítenek egyes korlátozásokat?

Mindez a brit sajtó egy része szerint azt jelenti, hogy „már látszik a fény az alagút végén”. A Sky News pedig arról számolt be, hogy valószínűleg rövid időn belül lazítják a Nagy-Britanniába való beutazásra vonatkozó korlátozásokat.

Várakozások szerint két hétről egy hétre csökkentik a beutazóknak előírt házikarantént, de a brit közlekedési tárca egyelőre nem akarta megerősíteni.

A héten nagy izgalmat váltott ki a Pfizer gyógyszercég és a BioNTech kutatócég újfajta, és 90 százalékban hatékonynak talált RNS-vakcinája. A brit kormány első lépcsőben 40 millió adagot foglalt le, ami 20 millió ember – a lakosság kevesebb, mint egyharmada – beoltására elegendő. A kormány ígérete szerint a védőoltási program már decemberben elindulhat, bár az aktív korú lakosok valószínűleg csak jövő tavasszal kerülnek sorra.

Tesztelik a gyorstesztet

Közben most folyik a fertőzést 30 perc alatt kimutató, „lateral flow” néven ismert és gyorstesztek tömeges kipróbálása Liverpoolban.

A módszer hasonlóan működik, mint a terhességi teszt. Bár csak 70 százalékos pontosságú, mégis, a különösen fertőző személyek és kontaktjaik kiszűrésével nagyban hozzájárulhat, ahhoz, hogy drasztikusan visszaszorítsák a járvány terjedését.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×