Míg a júniusi prognózisban a gazdaság 9,8 százalékos visszaesését jósolták, a szeptemberi becslések már sokkal mérsékeltebbek voltak. A csökkenés 6,7 százalékos lehet. „További fontos tényező, hogy a munkahelyek kiesése kisebb volt, mint előrejelezték. Egy másik elem, aminek ez az eredmény köszönhető, az pedig a hazai fogyasztás” – magyarázta Eduard Heger pénzügyminiszter.
Az uniós tagállamokkal összehasonlítva Szlovákia a második, ahol a hazai fogyasztás a legkisebb mértékben esett vissza. Ennek oka a foglalkoztatottság támogatására hozott gyors intézkedésekben és a külföldi kereskedelmi partnerek támogatásában is keresendő.
Leginkább azonban az egészségügy állapota, a pandémiával való megbirkózás járult hozzá.
A volt pénzügyminiszter, a smeres Ladislav Kamenický viszont a két gazdasági előrejelzés közti különbség okát a prognosztizálás bizonytalanságában és a pandémia alakulásának bizonytalanságában keresi. „A GDP becslésének nagy fokú, egészen 3,1 százalékos eltérését látjuk, ami nagy fokú bizonytalanságról tanúskodik,
a kormány főleg az embereknek lehet hálás
azért, hogy a hazai fogyasztás nem gyengül. Másfelől pedig segítségünkre volt az autóipar” – reagált a helyzetre az ellenzéki politikus.
A pénzügyminisztériumnak vészforgatókönyve is van a gazdaság nagymértékű visszaesésének esetére. „Amennyiben a második hullám hatása erősebb lesz Szlovákiára, a jövő évi gazdasági növekedés nem 5,5 százalékos lesz, hanem a GDP-nek csak a 4,3 százalékát éri majd el” – tette hozzá Eduard Heger pénzügyminiszter. A szaktárca szerint a válság előtti szintre a jövő év vége felé vagy 2022 elején kerül vissza Szlovákia gazdasága.