Azok az egyezmények, amelyek betartására Szlovákia kötelezte magát, minden ember számára garantálják az elegendő élelmiszerhez való hozzájutás jogát. Szlovákiának ennek ellenére nincs válságterve az élelmiszerekből való önellátásra. „Egyik napról a másikra megtörténhet, hogy az országok lezárják határaikat, és gondot okoz majd olyan alapvető élelmiszerek behozatala, amelyek más élelmiszerek előállításához szükségesek, vagy csak mert Szlovákiában nem gyártják azokat”– nyilatkozta Jana Venhartová, Szlovákia Élelmiszer-kamarájának igazgatója.
A koronavírus első hulláma idején nem lehetett kapni például élesztőt, amelyet Szlovákiában nem gyártanak, és jelenleg Magyarországról, illetve Csehországból való behozatalra szorul az ország. Ez viszont a jövőben problémát okozhat.
„Ha csak egyik ország is leállítaná az élesztő kivitelét,
nem tudnánk biztosítani a pékáruk előállítását”
– figyelmeztet Venhartová.
A koronavírus első hulláma idején, amikor az emberek kivásároltak bizonyos árucikkeket az élelmiszerüzletekből, a szlovák földművelésügyi tárca egy memorandumot írt alá az áruházláncokkal. Ján Mičovský földművelésügyi miniszter szerint a memorandum értelmében rendkívüli helyzet esetén rendkívüli intézkedéseket léptetnek életbe, és ezeknek köszönhetően lesz elegendő élelmiszer az üzletekben. A kereskedők azonban kevésbé optimisták, és úgy vélik,
egy határzár esetén áru nélkül maradnának.
Ilyenkor jut szerephez az Állami Tartalékalap, amelyben kenyérbúzát, rizst, fagyasztott húst, kristálycukrot és lencsét tárolnak. Ezek az élelmiszerek a lakosság túlélését szolgálják válsághelyzetben. A tárolt mennyiség titkosított. Az ENSZ folyamatosan figyelmezteti az országokat, készüljenek fel az élelmiszerválságra, amely nem okvetlenül függ össze a koronavírussal. A gazdák szerint az államnak megérné befektetni a mezőgazdaságba, mivel Szlovákia éghajlati és talajviszonyai alkalmasak arra, hogy az ország önellátó legyen élelmiszerből.