Szlovákia lehetővé teszi, hogy bizonyos szolgáltatók és üzletek – nagyon szigorú higiéniai feltételek mellett – újra megnyithassák kapuikat ügyfeleik és vásárlóik előtt. Mindezt Igor Matovič miniszterelnök jelentette be a központi válságstáb szombati értekezlete után. A kormány nem titkolt célja, hogy az új intézkedésekkel beindítsa az ország gazdaságát, ugyanakkor tovább szigorították a feltételeket is, amelyek alapján a különböző kereskedők vagy szolgáltatók nyitva tarthatnak.
A kereskedelmi vagy szolgáltatói egységek csak akkor nyithatnak ki, ha teljesítik az előírt, szigorú feltételeket. Kötelező a szájmaszkok használata, kesztyű vagy kézfertőtlenítő biztosítása a bejáratoknál, minimum 2 méteres távolság betartása a vásárlók között a kasszáknál, és
biztosítaniuk kell, hogy az üzlethelyiségben ne legyen túl sok ember egyszerre: 25 négyzetméterre egy ember juthat.
A már jelenleg nyitva tartó üzletek, tehát az élelmiszerboltok, gyógyszertárak és drogériák mellett hétfőtől megnyithatnak az optikák, a műszaki vizsgát végző autószervizek, számítógépes szervizek, ügyvédi és közjegyzői irodák, textilüzletek, kerékpárboltok, kertészeti boltok, építészeti, műszaki és vasboltok, hulladékgyűjtők, valamint kulcs- és zárszaküzletek.
A kormány vasárnap bemutatta hét pontból álló intézkedéscsomagját is az új koronavírus-járvány által sújtott gazdaság támogatására. Elhangzott, hogy
Szlovákia történetében ez a legnagyobb gazdaságélénkítő segélycsomag.
Azon cégek alkalmazottainak, amelyeknek kötelezően be kellett zárniuk a koronavírus-járvány miatt, az állam a fizetésük 80 százalékát téríti. A csökkent bevétel mértékének megfelelő támogatáshoz jutnak a magánvállalkozók és a cégek alkalmazottai. Az állam havi 500 millió eurót különít el a kereskedelmi bankok számára, melyek a vállalkozók számára előnyös hiteleket kínálnak majd.
A karanténba került alkalmazottak, valamint azok a szülők, akik a gyermekük mellett ápolási díjat igényeltek, a bruttó fizetésük 55 százalékát kaphatják kézhez.
Azok a munkáltatók, amelyek jövedelme legalább 40 százalékkal visszaesett, elhalaszthatják a járulékok és a jövedelemadó-előleg befizetését is. A vállalkozóknak továbbá lehetőségük van a 2014-től fennálló veszteségek azonnali adóleírására.
Az intézkedések további részleteit a kormány a héten fogja részletezni. Igor Matovič kiemelte, hogy
a gazdasági intézkedések miatti kiadások az ország GDP-jének 1 százalékát teszik ki havonta.