eur:
403.91
usd:
365.08
bux:
0
2025. április 4. péntek Izidor
Prága, 2018. augusztus 21.David Cerny cseh művész szobra Prágában 2018. augusztus 21-én, amikor Csehszlovákia szovjet megszállásának 50. évfordulójáról emlékeznek meg Csehországban. A Szovjetunió és a Varsói Szerződés négy másik tagállama 1968. augusztus 20-án indított inváziót a prágai tavasz elfojtására. (MTI/EPA/Martin Divisek)
Nyitókép: MTI/EPA/Martin Divisek

A szlovákok és csehek szerint megérte a kommunista rezsim bukása

A szlovákok és a csehek a kommunista rezsim 30 évvel ezelőtti bukását pozitívan értékelik, a két országban végzett felmérések szerint azonban ez a trend a Cseh Köztársaságban határozottabb. Szlovákiában a bársonyos forradalom utáni társadalmi változásokat leginkább a progresszív pártok hívei értékelik pozitívan, míg a kormánypárti Smer választói a legkritikusabbak.

A felmérés – melyet mindkét ország tudományos akadémiája végzett párhuzamosan – azt mutatja, hogy a szlovákok 52 százaléka szerint megérte, hogy bekövetkeztek 30 évvel ezelőtt a változások. Ezzel ellenkező véleményen a megkérdezettek 12 százaléka volt. Csehországban a változásokkal a megkérdezettek 66 százaléka elégedett. Zora Bútorová, a Közéleti Kérdések intézetének elemzője szerint ennek történelmi okai vannak. "Ez a normalizáció eltérő lefolyásával függ össze az egykori közös államban, a modernizáció eltérő lefolyásával, ami a szlovákokban azt az érzetet keltette, hogy a szocialista rendszer adott nekik valamit" – fogalmazott Bútorová.

Mindkét ország lakossága szerint a vállalkozók, a disszidensek és a hívők jártak a legjobban a rendszerváltással. A szlovákiai megkérdezettek szerint viszont a változásra

leginkább a gazdák és az idősek fizettek rá.

A politikai szabadság megítélésében a felmérés résztvevőinek a véleménye megoszlik. "Szlovákiában az emberek jelenleg azt hiszik, hogy jobban tudnak hatni a politika alakulására, mint Csehországban. Ez korábban nem így volt" – vélekedett Robert Klobucký, a Szlovák Tudományos Akadémia Szociológiai Intézetének munkatársa.

Pavlina Tabery, a Cseh Tudományos Akadémia Közvélemény-kutató Intézetének munkatársa szerint ez összefügghet a Kuciak-gyilkosság utáni szlovák kormányfőváltással. A felmérésből kiderült az is, hogy Szlovákiában a rendszerváltáshoz a legkritikusabban a kormányzó Smer hívei viszonyulnak.

Csehországban és Szlovákiában az 1989. november 17-i prágai engedélyezett diáktüntetés erőszakos feloszlatását tartják a csehszlovákiai rendszerváltás kezdetének. A prágai eseményeket követően országszerte rendszerellenes megmozdulásokra került sor, amelyek következtében rövidesen megdőlt a kommunista párt uralma és a szocialista rendszer.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk

Új irányt vett a magyar vállalatok hangulatindexe

2025 első negyedévében bizakodóbbak voltak a hazai vállalkozások, vagyis a 2024-es év végi mélyponthoz képest optimistábban látják a helyzetüket – mondta a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége főtitkára azt követően, hogy bemutatták a VOSZ legfrissebb hangulatindexét. A cégek várakozása leginkább a beruházások területén javult, de a vállalkozások továbbra is tartanak a magas inflációtól, és annak várható negatív hatásaitól.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.04. péntek, 18:00
Farkas András
nyugdíjszakértő, a NyugdíjGuru News alapítója
Már Európa is tárgyalna az oroszokkal, kifulladt a  fronton Moszkva - Háborús híreink pénteken

Már Európa is tárgyalna az oroszokkal, kifulladt a fronton Moszkva - Háborús híreink pénteken

Az Ukrajnát támogató "tettrekészek koalíciója" Emmanuel Macron francia elnököt, vagy Keir Starmer brit kormányfőt jelölheti tárgyalónak Putyinnal szemben. Az ukrán katonák szerint az orosz rohamok ereje kezd megfogyatkozni, légvédelmük pedig egyre nagyobb károkat szenved el. Zelenszkij kijelentette: soha nem fognak beleegyezni a megszállás alatt lévő területek elcsatolásába. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×