eur:
411.2
usd:
392.6
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Pixabay

Rablással vádolja az Egyesült Államokat Erdogan

Washington még mindig nem szállított le NATO-szövetségesének több száz, már kifizetett harci gépet. Az ok: a törökök orosz légvédelmi rakétarendszert is vásárolnak, ez pedig nem tetszik az amerikaiaknak.

Törökország arra vár, hogy az Egyesült Államok leszállítson neki közel 120 ultramodern F-35-ös harci gépet. Csakhogy Washington meg akarja büntetni, amiért NATO-tagországként az Észak-Atlanti szövetség által az egyik legnagyobb geopolitikai ellenfélnek tartott Oroszországtól is vesz haditechnikát, méghozzá napokon belül megérkező S-400-as rakétarendszert.

Az amerikaiak nemcsak az F-35-ösöket nem szállították le, de szankciókkal sújtanak török cégeket és kitiltják az amerikai oktatóprogramokból a török pilótákat.

Ankarában haraggal reagáltak

arra, hogy Washington egyelőre nem szállítja le a harci gépeket. Recep Tayyip Erdogan török elnök dühösen közölte, hogy országa közel másfélmilliárd dollárt fizetett a gépekért.

"Ha az embernek van egy vásárlója, és az pontosan fizet, akkor hogy nem kaphatja meg az ügyfél, amit vett? Én ezt rablásnak hívnám" – mondta, hozzátéve: "Mi nem csak egy piac vagyunk, hanem részben gyártók is, mert néhány altatrészt Törökországban állítanak elő."

A törökök eddig 4 gépet kaptak meg és 32 pilótájuk és repülési szakemberük vesz részt amerikai kiképzésen.

Ankara és Washington az elmúlt hónapokban többször összekülönbözött a törökök döntése miatt, hogy orosz S-400-as rakétákat vesznek az amerikai Patriotok helyett. Washington szerint az S-400 nem kompatibilis a NATO-rendszerekkel és emellett az oroszok fenyegethetik a NATO harci gépeit.

Ahogy az lenni szokott

A múlt hétvégi G20-as csúcs után azonban úgy tűnt, hogy Trump amerikai és Erdogan török elnöknek sikerült elsimítania a vitát. Erdogan úgy értelmezte beszélgetésüket, hogy a Fehér Ház nem fogja szankciókkal sújtani a török cégeket.

Csakhogy – ahogy gyakran megesik – egy dolgot mond Trump és utána különböző amerikai illetékesek erre rácáfolnak. „Nem engedjük, hogy Törökország egyszerre tartson hadrendben két inkompatibilis rendszert” – mondta Mike Andrews ezredes, a Pentagon szóvivője.

Egy külügyi szóvivő pedig közölte: Amerika folyamatosan jelezte, hogy Törökország "valós és negatív következményekkel számolhat és az amerikai ellenségeinek visszatartása szankciók útján nevű törvény alapján szankciók sújthatják". Ha ez valóban megtörténik, akkor

ez lesz a legsúlyosabb törés

a két ország viszonyában.

Az Egyesült Államok most azt is meg akarja akadályozni, hogy India S-400-as légelhárító rakéta rendszert vásároljon. Az indiaiak úgy próbálják elkerülni a belengetett amerikai szankciókat, hogy 5 és félmillió eurót egy, az oroszok által meghatározott bankba utalnak át.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Szakad a hó az országban, az elakadt kamionok már több utat blokkolnak

Szakad a hó az országban, az elakadt kamionok már több utat blokkolnak

Péntek hajnalban megérkezett a nagy havazás. Számos helyen akadtak el, csúsztak árokba járművek, kidőlt fák akadályozzák a közlekedést több úton.

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×