Infostart.hu
eur:
400.17
usd:
342.88
bux:
99921.45
2025. július 14. hétfő Örs, Stella
Nyitókép: Pixabay

Rablással vádolja az Egyesült Államokat Erdogan

Washington még mindig nem szállított le NATO-szövetségesének több száz, már kifizetett harci gépet. Az ok: a törökök orosz légvédelmi rakétarendszert is vásárolnak, ez pedig nem tetszik az amerikaiaknak.

Törökország arra vár, hogy az Egyesült Államok leszállítson neki közel 120 ultramodern F-35-ös harci gépet. Csakhogy Washington meg akarja büntetni, amiért NATO-tagországként az Észak-Atlanti szövetség által az egyik legnagyobb geopolitikai ellenfélnek tartott Oroszországtól is vesz haditechnikát, méghozzá napokon belül megérkező S-400-as rakétarendszert.

Az amerikaiak nemcsak az F-35-ösöket nem szállították le, de szankciókkal sújtanak török cégeket és kitiltják az amerikai oktatóprogramokból a török pilótákat.

Ankarában haraggal reagáltak

arra, hogy Washington egyelőre nem szállítja le a harci gépeket. Recep Tayyip Erdogan török elnök dühösen közölte, hogy országa közel másfélmilliárd dollárt fizetett a gépekért.

"Ha az embernek van egy vásárlója, és az pontosan fizet, akkor hogy nem kaphatja meg az ügyfél, amit vett? Én ezt rablásnak hívnám" – mondta, hozzátéve: "Mi nem csak egy piac vagyunk, hanem részben gyártók is, mert néhány altatrészt Törökországban állítanak elő."

A törökök eddig 4 gépet kaptak meg és 32 pilótájuk és repülési szakemberük vesz részt amerikai kiképzésen.

Ankara és Washington az elmúlt hónapokban többször összekülönbözött a törökök döntése miatt, hogy orosz S-400-as rakétákat vesznek az amerikai Patriotok helyett. Washington szerint az S-400 nem kompatibilis a NATO-rendszerekkel és emellett az oroszok fenyegethetik a NATO harci gépeit.

Ahogy az lenni szokott

A múlt hétvégi G20-as csúcs után azonban úgy tűnt, hogy Trump amerikai és Erdogan török elnöknek sikerült elsimítania a vitát. Erdogan úgy értelmezte beszélgetésüket, hogy a Fehér Ház nem fogja szankciókkal sújtani a török cégeket.

Csakhogy – ahogy gyakran megesik – egy dolgot mond Trump és utána különböző amerikai illetékesek erre rácáfolnak. „Nem engedjük, hogy Törökország egyszerre tartson hadrendben két inkompatibilis rendszert” – mondta Mike Andrews ezredes, a Pentagon szóvivője.

Egy külügyi szóvivő pedig közölte: Amerika folyamatosan jelezte, hogy Törökország "valós és negatív következményekkel számolhat és az amerikai ellenségeinek visszatartása szankciók útján nevű törvény alapján szankciók sújthatják". Ha ez valóban megtörténik, akkor

ez lesz a legsúlyosabb törés

a két ország viszonyában.

Az Egyesült Államok most azt is meg akarja akadályozni, hogy India S-400-as légelhárító rakéta rendszert vásároljon. Az indiaiak úgy próbálják elkerülni a belengetett amerikai szankciókat, hogy 5 és félmillió eurót egy, az oroszok által meghatározott bankba utalnak át.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Utazási stressz: a kész B terv mindig legyen a csomagunk alapfelszerelése

Utazási stressz: a kész B terv mindig legyen a csomagunk alapfelszerelése

Előfordulhat, hogy az utazások nemcsak az élményekről, hanem váratlan bosszúságokról, például hosszú várakozásokról is szólnak. Az ilyenkor fellépő szorongás, frusztráció, stressz, rosszullét vagy pánik légzéstechnikákkal, tudatos felkészüléssel, relaxációs gyakorlatokkal csökkenthető, vagy akár el is kerülhető. Egyebek közt erről beszélt az InfoRádiónak a Semmelweis Egyetem Magatartástudományi Intézetének igazgatója.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.07.14. hétfő, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Feltétlen támogatást ígért Moszkvának Kim Dzsongun, nagy változást lengetett be Zelenszkij – Háborús híreink vasárnap

Feltétlen támogatást ígért Moszkvának Kim Dzsongun, nagy változást lengetett be Zelenszkij – Háborús híreink vasárnap

Kim Dzsongun észak-koreai diktátor háromnapos látogatáson fogadta Phenjanban Szergej Lavrov orosz külügyminisztert. A sztálinista vezető „feltétel nélküli támogatást” ígért Oroszországnak az ukrajnai háborúban. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök Rusztem Umerov védelmi miniszterrel történt találkozója után azt írta, változtatásokra van szükség az állami intézményekben, jobb kapcsolatokat kell kialakítani az Egyesült Államokkal, illetve új lépésekre van szükség az ország védelmi szektorának vezetése kapcsán. Cikkünk folyamatosan frissül az ukrajnai háború legfrissebb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×