eur:
402.13
usd:
383.27
bux:
87542.1
2025. február 16. vasárnap Julianna, Lilla
A Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) által közreadott képén Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter (elöl, b) beszélget Johannes Hahnnal, az európai szomszédságpolitikáért és csatlakozási tárgyalásokért felelős biztossal a Visegrádi Csoport és a Keleti Partnerség országai külügyminisztereinek plenáris ülését megelőzően Pozsonyban 2019. május 6-án. A háttérben Sztáray Péter biztonságpolitikáért felelős államtitkár (b3), jobbról Miroslav Lajcák szlovák kül- és Európa-ügyi miniszter (j).
Nyitókép: MTI/KKM/Burger Zsolt

Szijjártó Péter: napirendre kell venni az eurázsiai szabadkereskedelmi térség létrehozását

Az Európai Unió és a Keleti Partnerség államainak közös jövője, személyes kapcsolatok kiépítése, regionális biztonság és gazdasági kérdések képezték a visegrádi országok és a Keleti Partnerség külügyminiszteri találkozójának fő témáját. A Pozsonyban tartott összejövetelen Miroslav Lajčák szlovák külügyminiszter úgy fogalmazott, a V4 a Keleti Partnerség államainak erős ügyvédje.

A szlovák diplomácia vezetője nagyra értékelte, hogy a Keleti Partnerség képviselői: Örményország, Azerbajdzsán, Fehéroroszország, Grúzia, Moldova és Ukrajna diplomáciai vezetői konkrét elképzelésekkel érkeztek a Pozsonyban tartott találkozóra. A tárcavezető bízik benne, hogy a találkozó segít meghatározni a kiindulási pozíciókat a Brüsszellel folytatott további tárgyalásokhoz. A Keleti Partnerség külügyminiszterei jövő héten találkoznak az Európai Unió diplomáciai vezetőivel.

Miroslav Lajčák úgy fogalmazott, hogy a mi boldogulásunk és biztonságunk nagyban függ ezektől az országoktól, mert közösek a határaink.

„Olyan átalakuláson esnek most át, és olyan reformokat hajtanak végre, melyeket mi is megcselekedtünk”

– tette hozzá Lajčák.

A grúz diplomácia vezetője szerint a hat keleti állam közül hárman szeretnének közelebb kerülni az unióhoz: Grúzia, Ukrajna és Moldávia. David Zalkaliani úgy fogalmazott, az Európai Unió és a NATO nem csupán politikai döntés, hanem társadalmi és civilizációs elhatározás is egyben.

Szijjártó Péter, Magyarország külgazdasági és külügyminisztere hangsúlyozta, Európának egyértelmű érdeke, hogy újraindítsa az eurázsiai szabadkereskedelmi térség gondolatát, és ez Magyarország nemzetgazdasági érdekeit is szolgálná. Kifejtette: a keleti partnerség hat országával Magyarország 1300 milliárd forintnyi kereskedelmet bonyolít egy év alatt, ezért minél kevesebb a bürokratikus akadály a kereskedelem útjában, annál jobb.

Szijjártó Péter rámutatott: az eurázsiai szabadkereskedelmi térség gondolata már évekkel ezelőtt megfogalmazódott, de most, hogy Kína Egy övezet, egy út kezdeményezése egyértelműen diktálja a világgazdasági változások tempóját,

indokolt, hogy ez a téma újra napirendre kerüljön.

A magyar külügyminiszter a kezdeményezésről elmondta: annak keretében a gazdasági együttműködés szorosabbra fűzéséhez alapvető szükségességű infrastrukturális fejlesztésekre kerül sor.

A pozsonyi találkozón az Európai Tanács soros elnöki tisztségében jelen volt Teodor Melescanu román külügyminiszter is, aki arra hívta fel a figyelmet, hogy lehetetlen ugyanolyan szabályokat elfogadtatni mind a hat keleti országban. „Minden állam egyedülálló lépéseket tesz, hogy közeledhessen az unió felé, és szorosabbá fűzze vele kapcsolatát” – mondta Melescanu.

Címlapról ajánljuk
Véres harcok dúlnak a Kongói DK-ban – háromezer áldozat a koltáncsempészet árnyékában

Véres harcok dúlnak a Kongói DK-ban – háromezer áldozat a koltáncsempészet árnyékában

Ruanda az elmúlt években reguláris hadsereggé fejlesztette az M23 nevű tuszi milíciát, amely a korábbi súlyos vereségek után az elmúlt hetekben már komoly katonai sikereket ért el Észak-Kivu tartományban – mondta az InfoRádióban a Migrációkutató Intézet igazgatója. Marsai Viktor arról is beszélt, rengeteg helyi lakosnak teljesen mindegy, ki uralja a területet, csak azt szeretnék, hogy legyen béke, stabilitás és kiszámíthatóság.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.02.17. hétfő, 18:00
Csiki Varga Tamás
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet tudományos főmunkatársa
Sürgősen összehívták az uniós külügyminisztereket, nagy pofon készül Európa számára – Híreink az orosz–ukrán háborúról vasárnap

Sürgősen összehívták az uniós külügyminisztereket, nagy pofon készül Európa számára – Híreink az orosz–ukrán háborúról vasárnap

Akár már február végén sor kerülhet Donald Trump és Vlagyimir Putyin csúcstalálkozójára Szaúd-Arábiában. Két magasrangú amerikai tisztviselő állítólag már úton is van a közel-keleti országba. Nagyon úgy néz ki, hogy Washington és Moszkva kihagyja Európát az Ukrajnáról szóló béketárgyalásokból. A Münchenben tartózkodó EU-s külügyminiszterek vasárnap reggel rendkívüli ülésre jöttek össze, a jövő héten pedig rendkívüli uniós csúcs jöhet Párizsban, amelyre a brit kormányfőt is várják. Az ukrán kormányzat Münchenben megerősítette, hogy Magyarország blokkolja Ukrajna uniós csatalkozási folyamatát. Hírfolyamunk folyamatosan frissül az ukrajnai háború és a müncheni biztonsági konferencia híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×