eur:
412.49
usd:
396.52
bux:
79492.85
2024. december 23. hétfő Viktória
Nyitókép: Facebook/The National Archives

A hírhedt cetli, amin országokat ajándékoztak

Április negyedikétől november kilencedikéig most először látható nyilvánosan Londonban, a Brit Nemzeti Levéltár által a Hidegháborúról rendezett kiállításon az a papírlap, amelyet eddig csak történész kutatók tekinthettek meg, s amit 1944 októberében egymás között tologatott a Kremlben Joszif Sztálin és a brit miniszterelnök: Winston Churchill. Azt határozták meg, hogy a II. világháború vesztes országaiban, melyeket a hitleri haderők legyőzése után hadseregeik megszálltak, milyen arányban alakuljanak ki az érdekszférák.

Sztálin és vendége, Churchill 1944 októberében késő éjjelig együtt iszogattak a Kremlben és főként Lengyelország sorsáról tárgyaltak, amely derekasan ellenállt a náciknak. Végül Görögország, Jugoszlávia, Magyarország és Bulgária jövője került közöttük megvitatásra. Amerika Roosevelt elnök betegsége miatt nem képviseltette magát.

Churchill papírlapon, ceruzával sorolta fel a javaslatait és Sztálin egy kék plajbásszal pipálta ki ezeket, hozzájárulását jelezve. Most a londoni kiállítás minden látogatója megtekintheti, hogyan szabta meg sorsunkat a győztes hatalmak két vezetője.

Görögországban 90%-os befolyást nyert a Nyugat, Bulgáriát majdnem teljesen átengedték a Szovjetuniónak, míg Magyarországra vonatkozóan 50-50% volt Churchill javaslata.

A brit miniszterelnök javasolta, hogy ezt a titkos paktumot ne hozzák nyilvánosságra, égessék el a papírlapot. Sztálin úgy látta jónak, hogy a cédulát őrízzék meg.

Sajnos, Churchill Magyarországgal kapcsolatos fifty-fifty indítványán később változtattak, 80%-os befolyást engedélyezve Moszkvának, s Sztálin hű szolgája, Rákosi gondoskodott a választások elcsalásáról, az ország szovjet behódolásáról. Az amerikaiak által a lerongyolódott Kelet- és Közép-Európának felajánlott Marshall-segélyt se fogadhatta el a budapesti kommunista kormányzat. Hamarosan elkezdődött a hidegháború.

A Kremlben töltött bizarr éjszakáról és a papírlapról Churchill tett először említést az 1953-ban megjelent memoárjai utolsó kötetében.

Most először lehet megnézni az irományt a londoni Botanikuskert mellett magasló Nemzeti Levéltár kiállításán, ahol a hidegháború történetének más érdekes dokumentumai is láthatók,

például a brit tikosszolgálat jelentései annak a Klaus Fuchs német fizikusnak a tevékenységéről, aki átjátszotta a Nyugat atomtitkait Moszkvának, és leleplezése után ezért súlyos börtönbüntetésben részesült.

Címlapról ajánljuk
Hogyan tovább Magdeburg után? Új törvényt, újfajta megfigyelést szeretne a belügyminiszter

Hogyan tovább Magdeburg után? Új törvényt, újfajta megfigyelést szeretne a belügyminiszter

A gyász ellenére az élet megy tovább. Olyannyira, hogy a péntek esti szörnyű terrortámadás után szerte az országban továbbra is nyitva tartanak a karácsonyi vásárok. A hangulat azonban jó ideig aligha lesz olyan, mint amilyen a magdeburgi vásáron történt, öt halálos áldozatot és több mint 200 sérültet követelő gázolásos merénylet előtt volt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
Jön a karácsony - Mi történik a piacokon?

Jön a karácsony - Mi történik a piacokon?

Jön a karácsony, vele együtt pedig valóságos adatdömpinggel indult a hét a tőzsdéken. Reggel a magyar makrogazdasági adatok domináltak, de érkezett az Egyesült Királyság harmadik negyedéves folyó fizetési mérlege is, majd délután a Chicagói Fed-index és egy amerikai fogyasztói bizalmi mutató került a figyelem középpontjába. Ázsiában jó hangulatban telt a kereskedés reggel, Európában hol mínuszba, hol pluszba fordultak az irányadó indexek napközben, míg az amerikai tőzsdék a nyitás után nem sokkal lefelé vették az irányt. A magyar tőzsde felülteljesítő volt, a nap kétségkívül legfontosabb tőzsdei sztorija a Gránit Bank részvényeinek debütálása volt a BÉT-en.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×