eur:
408.88
usd:
375.26
bux:
74214.3
2024. november 5. kedd Imre
Washington, 2014. január 9.Nancy Pelosi, a kisebbségi demokrata párti képviselőcsoport elnöke sajtóértekezletet tart az amerikai törvényhozás washingtoni épületében, a Capitoliumban 2014. január 9-én. (MTI/EPA/Jim Lo Scalzo)
Nyitókép: MTI/EPA/Jim Lo Scalzo

Nancy Pelosi lehet a kulcsa a Trump ellen indítható nyomozásoknak

Nem ad pénzt Trump elnök mexikói határfalára, de hajlandó együttműködni a republikánusokkal - ezt üzente Nancy Pelosi, a demokrata többségű új amerikai Kongresszus frissen megválasztott elnöke. A politikus korábban azt sem zárta ki, hogy vádeljárás alá vonják Donald Trumpot.

Az amerikai kongresszus elnöki posztjának elnyerésével a demokraták veterán politikusa, Nancy Pelosi az Egyesült Államok harmadik legerősebb politikusává vált, és így oda kell figyelni a szavára.

A képviselőnőt a novemberi választások után a demokraták kezébe került alsóház nyitóülésén választották meg házelnöknek.

A demokrata Pelosi kongresszusi beszédében olyan republikánus ikonokat emlegetett, mint Ronald Reagan vagy a nemrég elhunyt idősebb George Bush elnök, és úgy fogalmazott, hogy megpróbálnak együttműködni a republikánusokkal.

Beszédében azt mondta:

a demokraták olyan költségvetési javaslatot terjesztenek a Kongresszus elé, amely egyszerre ad választ "az amerikai nép igényeire és védi meg a határokat"

- ez utóbbival Donald Trump elnök követelésére utalt, hogy a törvényhozás szabadítson fel forrásokat a mexikói határfal építésére. Pelosi és a demokraták hevesen ellenzik az ötletet.

A határfal körüli vita részben oka a szövetségi költségvetés bénultságának.

A demokraták gyorsan meg is szavaztak egy olyan költségvetési javaslatot, amely felújíthatja a szövetségi ügynökségek tevékenységét, de nem hagytak jóvá pénzt a határfalra. A költségvetési javaslatból azonban nem lesz törvény, mert sem a republikánus többségű Szenátus, sem Trump nem fogadja el.

A patthelyzet pénteken már a 14. napjába lépett, és továbbra is várat magára a két nagy párt alkuja az állami intézmények finanszírozásáról és újra megnyitásáról.

Trump elnök egy interjúban arról beszélt, hogy a falat vagy valamilyen akadályt mindenképp meg kell építeni.

"Tőlem nevezhetik akadálynak is, a lényeg, hogy soha nem kapott ennyi támogatást, mint most"

- állította.

Az, hogy a demokraták átvették a kongresszusi alsóház irányítását, jelentősen megváltoztatja az elnök és a törvényhozás viszonyát. Például

a demokratáknak most már megvan a hatalmuk ahhoz, hogy nyomoztassanak Trump ügyeiben.

Pelosi korábban nem forszírozta, hogy vádeljárást indítsanak az elnök ellen, de mostani NBC-interjújában már nem zárta ki ezt. Azzal kerülte meg a választ, hogy meg kell várni az elnök orosz kapcsolatairól szóló Müller-jelentést. Nem politikai okból kell vádeljárást indítani – mondta, bár kitérően fogalmazott és azt mondta: tárgyalni kell arról, hogy vádat emeljenek-e a még hivatalban lévő Trump ellen.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Elemzők az Arénában: a budapesti csúcson újra kell fogalmaznia a stratégiáját a vezető nélküli Európának

Elemzők az Arénában: a budapesti csúcson újra kell fogalmaznia a stratégiáját a vezető nélküli Európának

Az amerikai elnökválasztás végeredménye már az e heti budapesti EU-csúcson is éreztetheti a hatását, és meghatározza a magyar soros elnökség sikerét is – hangzott el az InfoRádió Aréna című műsorában, amelynek Böcskei Balázs politológus, az Idea Intézet stratégiai igazgatója és Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Intézet igazgatója volt a vendége.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, befutott az első eredmény

Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, befutott az első eredmény

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A küzdelem egyébként rendkívül szorosnak ígérkezik: a billegő államokban és az országos pollokban is fej-fej mellett vannak a jelöltek, az első, Dixville Notchból érkező eredmény pedig döntetlen is lett. Ideális esetben holnap reggelre lehet már látni, ki lesz a következő elnök, de nem teljesen kizárható, hogy ismét kell néhány napot várnunk. A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×