eur:
408.05
usd:
375.07
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Andrej Danko, a Szlovák Nemzeti Tanács, a parlament elnöke
Nyitókép: MTI/Krizsán Csaba

A plágiumgyanú ellenére elmozdíthatatlan a parlament elnöke

Nem sikerült leváltania az ellenzéknek a szlovák parlament elnökét. Az ellenzék azért hívta volna vissza tisztségéből Andrej Dankót, mert nem tudta egyértelműen megmagyarázni, hogyan szerezte meg kisdoktori címét.

A parlament elnökének visszahívását az ellenzék rendkívüli parlamenti ülésen szerette volna elérni, ám a koalíciós pártok ezt nem szavazták meg, megvédték Andrej Dankót.

A szlovák ellenzék szerint két ok is létezik a házelnök leváltására: az egyik a doktori disszertációja körül kialakult helyzet, mert senki sem tudja, hogyan szerezte a titulusát.

A másik okot a politikus oroszbarát ambíciói szolgáltatják, amelyek szöges ellentétben állnak az ország külpolitikájával.

Az ellenzéki képviselők azt is kifogásolták, hogy a Szlovák Nemzeti Párt elnöke célzatosan akadályozza Szlovákia biztonsági, illetve védelmi és hadászati stratégiájának elfogadását a parlamentben. A házelnök reakciójában kijelentette:

a felindultság nem program.

A külföldi útjai ellen emelt kifogásokra reagálva pedig hozzátette,

Oroszországba akkor is eljár majd, ha az egész ellenzék a Dunába veti magát.

Andrej Danko azt követően, hogy a koalíció ellehetetlenítette a leváltását célzó rendkívüli parlamenti ülést, közölte, hogy hozzáférhetővé teszi a nyilvánosság számára a doktori értekezését a besztercebányai Bél Mátyás Egyetem könyvtárában. Arra a kérdésre, hogy

miért csak egy hónappal azt követően teszi közzé a munkáját, hogy a plágiumgyanú felmerült, azt válaszolta, hogy sok a dolga, és nincs ideje könyvtárakba járni.

Andrej Danko meggyőződése, hogy "lincselés" áldozata lett, és sokan a politikai halálát kívánják. „Ma bárki kitalálhat bármit, hazugságokat terjeszthet, aztán megúszhatja az egészet. Míg nekem ez tönkre tehette volna a karrieremet” – nehezményezte a házelnök.

A keddi rendkívüli ülésen ugyan nem sikerült leváltani Dankót, de akár az is elképzelhető, hogy erre nem is lesz szükség, és maga fúj visszavonulót. Október közepén ugyanis elismerte, hogy azt fontolgatja: távozik a parlament éléről, mert a parlamenti választások előtt szeretne közelebb kerülni az emberekhez, végig akarja járni a régiókat és erősebb mandátumot kérni pártja, a Szlovák Nemzeti Párt számára. Mindezt azért, hogy a következő választásokon – mint fogalmazott – történelmi sikert érjen el az SNS-szel.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×