eur:
411.12
usd:
394.98
bux:
79162.84
2024. november 22. péntek Cecília
München, 2018. március 13.Horst Seehofer leköszönő bajor miniszterelnök, a német tartományt kormányzó Keresztényszociális Unió (CSU) elnöke az általa vezetett utolsó kormányülést követő sajtótájékoztatón a müncheni kormányépületben 2018. március 13-án. Seehofer a következő napon az Angela Merkel kancellár vezette új szövetségi kormány belügyminisztereként folytatja pályafutását. (MTI/EPA/Lukas Barth)
Nyitókép: LUKAS BARTH

Társadalmi vita indulhat az állam és a vallás kapcsolatáról Németországban

A német belügyminiszter a nagyszabású bevándorlásra utalva társadalmi vitát szorgalmazott a vallás és az állam viszonyáról, illetve a vallás jelenlegi szerepéről Németországban. Horst Seehofer szerint a némettől eltérő kultúrkörből származó migránsok megjelenése komoly kihívást jelent a lakosság számára.

A bajor tartományi miniszterelnök néhány hónappal ezelőtt elrendelte, hogy az állami hivatalokban ki kell függeszteni a keresztet. Markus Söder döntése országos felháborodást váltott ki, a bírálatot a legtöbben az állam és az egyház törvénybe iktatott különválasztására alapították.

Most az ugyancsak kereszténypárti belügyminiszter más oldalról közelítve a témához, egy újságcikkben

társadalmi vitát sürgetett a vallás és az állam viszonyáról.

Horst Seehofer kifejtette, a némettől eltérő kultúrkörből érkező migránsok saját hitük szerint ápolják vallásukat, és új környezetbe kerülve ez kihívást jelent mind az ő, mind pedig a befogadók számára.

A belügyminiszter szerint sokáig idejét múltnak számított az a vélemény, hogy a vallási fanatizmusban a társadalmi együttélést fenyegető robbanóerő rejlik, de már az egykori Jugoszlávia széteséséből eredő polgárháborúk is bebizonyították, hogy az etnikai különbségek mellett a vallási alapú kulturális különbségek jelentősége is egyre nagyobb.

Horst Seehofer a múltra visszapillantva, emlékeztetett arra, hogy Németország történetében is felszínre tört a vallásban rejtőző könyörtelenség és intolerancia, ezért ismét szükség van a vallás szerepének, valamint annak meghatározására is, hogy miként lehet biztosítani a békés egymás mellett élést a vallásilag és világnézetileg mind jobban összetett társadalomban.

Ezt a vitát – úgymond – egészséges önbizalommal, de a más felekezetek és világnézeti felfogások iránti tisztelettel kell folytatni – írta cikkében a belügyminiszter, azonban leszögezte azt is, hogy a német alkotmány ugyan mindenki számára biztosítja hitének szabad gyakorlását, de ez senkit sem ment fel az alkotmányba foglalt törvények betartása alól.

Címlapról ajánljuk
Téli gumi nélkül most senki ne induljon útnak Budapesten!
Berontott a hó

Téli gumi nélkül most senki ne induljon útnak Budapesten!

Ahogy a meteorológia előre jelezte, éjjel leesett az első hó Budapesten. A takarítási munkálatokkal kapcsolatban az InfoRádió Varga Csabát, a BKM FKF Köztisztasági Divízió főigazgatóját kérdezte.

Orbán Viktor: mi nem a háborút akarjuk megnyerni, hanem a békét

A miniszterelnök pénteki terjedelmes interjújában tett bejelentést a csütörtökön ismertté vált megállapodás hátteréről a munkaadók és a munkavállalók között. Arról is beszélt, hogy a háború két legveszélyesebb hónapja következik. Közölte, meg fogja hívni Magyarországra a Nemzetközi Büntetőbíróság által üldözött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×