eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Pixabay
Nyitókép: Pixabay

Sajátos brexit-népszavazást akar a legnagyobb brit szakszervezet

Második brexit-népszavazást akar a legnagyobb brit szakszervezet. A Unite irányvonala azért figyelemre méltó, mert nagy befolyással bír az ellenzéki Munkáspártra, amely parlamenti voksaival befolyásolhatja a brit kilépést.

Miközben a konzervatív brit kormánypártban egymást tépik a „kemény” és a „puha” brexit hívei, addig a legnagyobb brit szakszervezet is beszállt a meccsbe, amely befolyásolhatja, hogy milyen viszonya lesz Nagy-Britanniának Európával a tervezett kilépés után.

A több mint 1 millió 400 ezer tagot számláló Unite szakszervezet vezetése elfogadta, hogy kampányoljanak egy második brexit-népszavazásért. Mindezzel jelentős nyomást gyakorolhatnak az szakszervezetekhez kötődő, ellenzéki Munkáspártra.

Jeremy Corbyn pártvezér meglehetősen visszafogottan tört lándzsát két évvel ezelőtt Nagy-Britannia folytatódó EU-tagsága mellett. A nép csekély többséggel a kilépésre szavazott és mostanra Corbyn, más politikai vezetőkhöz hasonlóan elfogadja, hogy a szigetország távozzon az Unióból, bár úgy, hogy a lehető legtöbb szálat fenntartsa a kontinenssel.

A Unite szakszervezet sem szimplán a britek újraszavaztatását akarja, hanem hogy a Brüsszellel kialkudott „válási egyezményről” mondjanak véleményt egy referendumon a választók.

A tét az, hogy „puha” brexit lesz-e, ami sokak számára a minimális gazdasági kárt okozza, bent tartja Nagy-Britanniát a vámunióban és ezzel megoldja az észak-ír határ kérdését.

A másik változat a keményvonalasok által követelt kemény brexit, azaz a totális szakítás a többi uniós tagállammal – cserébe Nagy-Britannia megválaszthatja, hogy kivel kössön szabadkereskedelmi megállapodást a világon.

A Unite szakszervezet mostani kongresszusán a küldöttek világossá tették: a londoni kormány várható brexit-alkuja nem felel majd meg érdekeiknek. Ezért mozgósításba kezdenek, új választásokért és egy munkáspárti kormány hatalomra juttatásáért kampányolnak majd.

Figyelemre méltó, hogy a Unite nyilatkozatában az is szerepel: „Nyitottak vagyunk egy népszavazásra, amin bármilyen, a politikai helyzettel összefüggő alkuval kapcsolatban” mondhatnának véleményt a választók.

A brit szakszervezet főnöke, Len McCluskey szerint

„a brexit kezd katasztrófába átmenni”,

és bírálta, hogy a londoni kormány még mindig nem állt elő egyértelmű tervvel arról, hogyan tervezi a kilépést az Unióból.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×