Az otthoni pálinkafőzés legalizálásának ötletét a Híd öt képviselője nyújtotta be a parlamentben. A javaslat indoklásában azt írták, hogy Szlovákiában és a környező országokban is nagy hagyománya van a házi pálinkafőzésnek, a törvény azonban ezt tiltja. A fenyegető büntetőeljárás ellenére jelentős mennyiségű házipálinkát állítanak elő az országban. Bastrnák Tibor, a javaslat egyik ötletgazdája szerint a polgárok kérésének szeretnének eleget tenni. „A választók óhaja volt, akikkel különböző alkalmakkor találkoztunk. Többször felvetették, hogy nálunk miért nem engedi meg a törvény az otthoni pálinkafőzést, mint Magyarországon vagy más országokban” – mondta a hidas képviselő.
A javaslatban feltételekhez kötik, hogy ki végezhetné az alkohollepárlást. Ezek egyike, hogy kizárólag a 18. életévét betöltött személy főzhetne ki gyümölcspárlatot, és szigorúan csak saját fogyasztásra, az értékesítés szankciókat vonna maga után. Egyedül az otthon megtermelt gyümölcsből lehet majd pálinkát főzni, erre a célra gyümölcs vásárlását nem engedélyezné a tervezett jogszabály. A pálinka mennyiségét is meghatározták: háztartásonként évente legfeljebb 25 liter 100 százalékos alkohol állítható elő, amely 50 liter 50 fokos házipálinkának megfelelő mennyiség. Az indítvány értelmében az otthoni előállításhoz elengedhetetlen a szeszfőzésre alkalmas eszköz birtoklásának bejelentése, valamint az adókötelezettségek teljesítése.
A Híd javaslatát a koalíciós partnerek sem utasították el.
Robert Fico, a legnagyobb szlovák kormánypárt, a Smer elnöke közölte, a Koalíciós Tanácson egyeztetnek a beadványról. Bastrnák Tibor derűlátó a törvényjavaslat elfogadását illetően. „Eddig inkább pozitív visszajelzéseket kaptunk, akik tiltakoznak, azok a nagy alkoholtermelők” – jegyezte meg az ötletgazda.
A tiltakozó szervezetek úgy vélik, a törvényjavaslat sérti az uniós jogokat, a kevesebb jövedéki adó pedig kiesést eredményez az állami költségvetésben. A szlovákiai szeszipar azzal is érvel, hogy a házi pálinkák mennyisége és minősége nem ellenőrizhető megfelelően, és ez veszélyezteti a lakosság egészségét. A tiltakozók szerint a házipálinka-főzés legalizálása tönkre tenné a szeszfőzdéket, hosszútávon a munkanélküliség növekedéséhez és súlyos társadalmi problémákhoz vezetne. Bastrnák Tibor szerint azonban környezetvédelmi és közegészségügyi szempontból legalább annyira károsak a nagy cégek, mint a kis házi pálinkafőzdék.