eur:
407.88
usd:
386.92
bux:
0
2024. november 18. hétfő Jenő
Kijev, 2018. május 29.Petro Porosenko ukrán elnök (j) fogadja német hivatali partnerét, Frank-Walter Steinmeiert Kijevben 2018. május 29-én. (MTI/EPA/Szerhij Dolzsenko)
Nyitókép: Szerhij Dolzsenko

Aggályait hangoztatta Kijevben a német elnök

A német államfő kedd óta hivatalos látogatáson Ukrajnában tartózkodik. A kétnapos látogatás célja a két ország közti kapcsolat erősítése, elsősorban azáltal, hogy Kijev felgyorsítja a már régóta ígért reformintézkedéseket, valamint hatékonyabban küzd a burjánzó korrupció ellen. Frank-Walter Steinmeier tárgyalásain fontos helyen szerepel a kelet-ukrajnai válság megoldása is.

Az államfő Németország külügyminisztereként többször is járt Kijevben, és tevékeny részese volt az ukrajnai válság rendezését célzó nemzetközi erőfeszítéseknek. Így Frank-Walter Steinmeier nevével jelölik azt a tervet, amelynek keretében átmeneti önkormányzatot vezetnének be a kelet-ukrajnai Donyeck és Luhanszk megye egyes területein, ezt nemzetközi ellenőrzés mellett választások követnék, amelynek eredményét az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet hozná nyilvánosságra, és kimenetelétől függően állandósítanák a térség autonómiáját.

Erre a tervre utalt Szergej Lavrov orosz külügyminiszter, aki Frank-Walter Steinmeier kijevi látogatásával egyidőben folytatott tanácskozásokat Fehéroroszország fővárosában, Minszkben. Lavrov kijelentette, hogy addig szó sem lehet az ukrán válság rendezésére létrehozott úgynevezett normandiai négyek, azaz Német- és Franciaország, valamint Ukrajna és Oroszország külügyminisztereinek újabb találkozójáról, amíg nem kerül sor a Steinmeier-terv megvalósítására. Az orosz külügyminiszter ezzel kapcsolatban emlékeztetett arra, hogy a tervet a normandiai négyek elfogadták, de Ukrajna elzárkózik életbe léptetése elöl.

Kijevben ez a téma is a német államfő tárgyalásainak napirendjén szerepelt, habár elsősorban arra hívta fel Petro Porosenko ukrán elnök figyelmét, hogy az ország nyugati partnereit egyre jobban aggasztja a korrupció, továbbá a gazdasági reformok akadozása. Noha Porosenko azt állította, hogy mind a korrupció leküzdése, mind pedig a reformok bevezetése terén jelentős eredményeket értek el, Steinmeier az Ukrajnában működő német vállalatok vezetőinek panaszával érvelt, amely szerint

mind inkább eluralkodik a jogbizonytalanság, a hatóságok önkényeskedése,

ami szorosan összefügg a minden szinten tapasztalható megvesztegetéssel.

Figyelmeztetésként utalt az Európai Unió, valamint a Nemzetközi Valutaalap egyre fogyó türelmére, amelyet a reformok végtelen elhúzódása okoz, márpedig a külföldi hitelek nélkül összeomlás fenyegeti Ukrajna gazdaságát.

Alighanem Frank-Walter Steinmeier intő szavainak nyomatékosítására csütörtökön a német külügyminiszter, Heiko Maas is Kijevbe látogat.

Címlapról ajánljuk
Magyarics Tamás: lassan összeáll a Trump-kormány, csak néhány miniszterjelöltről lehet vita

Magyarics Tamás: lassan összeáll a Trump-kormány, csak néhány miniszterjelöltről lehet vita

Donald Trump amerikai kabinetjének egyharmada már összeállt. A jelöltekről a szenátus dönt majd, bár mindkét házban a republikánusok vannak többségben, néhány jelöltnél nagy vitákra lehet számítani – erről beszélt az InfoRádióban Magyarics Tamás, az Eötvös Loránd Tudományegyetem emeritus professzora, külpolitikai szakértő.

Rusvai Miklós: veszélyes változata terjed a majomhimlőnek, és nincs ellene gyógyszer

A majomhimlő ellen az oltás a leghatékonyabb védekezés – hangsúlyozta Rusvai Miklós, miután Európai Unió és tagállamai közölték, hogy 580 ezer adag vakcinát adományoznak az érintett afrikai államoknak a majomhimlő megfékezése érdekében. A virológus szerint Európában, így Magyarországon sem lehet járványos terjedésére számítani, de behurcolt esetek biztosan lesznek.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.18. hétfő, 18:00
Schmidt Mária
Széchenyi-díjas történész, a Terror Háza Múzeum főigazgatója
Joe Biden hatalmas búcsúajándékot hagy Kijevnek, fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború – Ukrajnai háborús híreink hétfőn

Joe Biden hatalmas búcsúajándékot hagy Kijevnek, fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború – Ukrajnai háborús híreink hétfőn

Joe Biden amerikai elnök vasárnap engedélyt adott arra, hogy az ukrán hadsereg nagy hatótávolságú rakétákat mélyen Oroszország területén belüli célpontokra is bevethessen – közölte vasárnap este a New York Times amerikai tisztviselőkre hivatkozva. A lap tudomása szerint a mintegy 190 mérföld hatótávolságú ATACMS rakéták bevetését engedélyezte az amerikai elnök a kurszki régióban az észak-koreai csapatok oroszországi megjelenése miatt. A döntést nagy jelentőségű változásnak nevezi a cikk az amerikai hozzáállásban, két hónappal Joe Biden távozása és Donald Trump megválasztott elnök érkezése előtt; utóbbi az ukránoknak nyújtott támogatások csökkentését helyezte kilátásba. Az orosz-ukrán háború újabb fordulóponthoz érkezett, miután Oroszország az egyik legnagyobb szabású légitámadását indította meg Ukrajna ellen vasárnap hajnalban. Az ukrán külügyminiszter szerint a támadás célpontjai között békés városok, alvó civilek és kritikus infrastruktúra is szerepelt - közölte a Sky News. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfrissebb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×