A határozat annak a parlamenti tényfeltáró küldöttségnek a jelentésén alapszik, amely a múlt hónapban látogatott Pozsonyba. A határozatba foglalt ajánlások egyebek mellett arra irányulnak, hogy
alakuljon nemzetközi nyomozócsoport az Europol vezetésével,
amelynek korlátlan hozzáférése lenne a Ján Kuciak és menyasszonya, Martina Kušnírová két hónappal ezelőtti meggyilkolásának nyomozati anyagához, továbbá a legfőbb ügyész vizsgálja meg azt a feljelentést, amelyet Ján Kuciak nem sokkal halála előtt tett az ellene irányuló fenyegetés miatt, vagy jöjjön létre állandó pénzalap a független oknyomozó újságírás támogatására.
Sophia in 't Veld, az Állampolgári Jogi, Bel- és Igazságügyi Bizottság elnöke szerint Szlovákiában még mindig sok olyan dolog van, amiben rendet kell teremteni. Igaz, hogy közben sok minden történt, lemondott a miniszterelnök és a belügyminiszter, sőt, már a rendőrfőnök is, de nincs tudomása arról, hogy jelentősebb előrelépés történt volna a gyilkosság felderítésében - figyelmeztetett a holland európai parlamenti képviselő.
A határozattervezet az újságírók védelmén kívül az uniós alapokkal és a veük összefüggő korrupcióval is foglalkozik. A Költségvetési Bizottság elnöke, a német Ingeborg Gräessle szerint pillanatnyilag keveset lehet tudni erről, és értetlenül áll az előtt, hogy Szlovákiában ezzel vissza lehet élni, holott a brüsszeli kimutatásokban ennek semmi nyoma. Gräessle szerint
a határozat elfogadásával Szlovákia monitorozása nem ér véget.
„Vissza akarok jönni, és ezzel a témával feltétlenül foglalkoznunk kell az illetékes politikusok, valamint a civil szervezetek, illetve az egyszerű polgárok bevonásával” – hangsúlyozta az Európai Parlament Költségvetési Bizottságának elnöke.
Jávor Benedek, aki a Zöldek képviselőjeként maga is tagja volt a márciusban Szlovákiába látogató brüsszeli delegációnak, azt mondta, egyelőre nyitott a kérdés, hogyan folytatja a munkát az Európai Parlament. „Szerettem volna, ha maga az állásfoglalás is tartalmaz olyan részeket, amelyek a bizottság esetleg ismételt látogatását vetítik előre. A végső szövegbe ez nem került be, de egyelőre nyitva van annak a kérdése, hogy milyen formában tudjuk követni a szlovákiai eseményeket” – mondta a magyar EP-képviselő.
Az uniós határozat elfogadása előtt egy nappal a szlovák igazságügyi hatóságok, az Olasz Köztársaság, az Eurojust és az Europol képviselői Hágában jóváhagyták annak a nemzetközi nyomozócsoportnak a létrejöttét, amely az újságíró és párja meggyilkolásának ügyében fog nyomozni.