eur:
408.88
usd:
375.26
bux:
74214.3
2024. november 5. kedd Imre
Brüsszel, 2018. március 22.Peter Pellegrini újonnan kinevezett szlovák miniszterelnök érkezik az Európai Unió tagállamai kétnapos állam- és kormányfői csúcstalálkozójának első napi ülésére Brüsszelben 2018. március 22-én, a kinevezése napján. (MTI/EPA/Julien Warnand)
Nyitókép: JULIEN WARNAND

Összeállt a Pozsony–Prága-tengely

A testvérállam Csehországba vezetett Peter Pellegrini szlovák miniszterelnök első hivatalos külföldi útja, ahol Andrej Babiš ügyvezető cseh kormányfővel megállapodtak abban, hogy a tagállamoknak az eddiginél nagyobb szerepet kell kapniuk a jövőben az Európai Unióban.

Peter Pellegrini új szlovák miniszterelnök nem szakított a hagyományokkal, és kormányfőként elsőként Prágába látogatott, eleget téve cseh kollégája, Andrej Babiš ügyvezető kormányfő meghívásának. A találkozón a két ország közötti viszonyról és az Európai Uniót érintő kérdésekről folytattak tárgyalásokat: szó volt a határon átnyúló közlekedésről, üzletről és befektetésekről, biztonsági és védelemi kérdésekről, kutatás-fejlesztésről és a V4-es csoporton belüli együttműködésről is.

„Érzékeljük Európa lehetséges szétesését politikai és gazdasági darabokra”

– jelentette ki Peter Pellegrini. Robert Fico utódja szerint a törésvonal nemcsak az Európai Unió régi és új tagállamai között alakulhat ki, hanem az unió északi és déli tagállamai között is. Az új szlovák miniszterelnök leszögezte, hogy csak a nemzeti érdekek tiszteletben tartása akadályozhatja meg ezt a folyamatot.

Ebben mindkét kormányfő fontos szerepet tulajdonít a V4-ek csoportjának, amelyről azt vallják, hogy az

a cseh, a szlovák, a magyar és a lengyel nemzeti érdekek erősebb képviseletének kitűnő eszközeként működik.

„Összeköt minket, hogy nemzeti érdekeinkért harcolunk” – nyomatékosította az együttműködés fontosságát Andrej Babiš.

Szlovákia július elején veszi át a csoport elnöki tisztségét Magyarországtól. Pellegrini szerint a szlovák elnökség legfőbb célja az lesz, hogy érvényesítse a V4-csoport érdekeit a jövőbeni európai uniós költségvetés előkészítésében és az új bevándorlási szabályokat érintő tárgyalásokon.

Pellegrini és Babiš megerősítette, hogy Pozsony és Prága migránsügyben is egységes álláspontot képvisel. A kötelező betelepítési kvótákat rossz és értelmetlen megoldásnak tartják,

a hangsúlyt az Európai Unió külső határainak megvédésére helyezik.

Meggyőződésük, hogy a migrációs problémákat ott kell megoldani, ahol létrejöttek.

A cseh kormányfő szerint elkerülhetetlen az új reformok bevezetése az Európai Unióban. Az egyik legfontosabbként a belső piac reformjának befejezését jelölte meg. „Vallom, hogy Európának először meg kell találnia a négy alapvető szabadságjogot, és csak azután kellene jobban integrálódnunk” – szögezte le Andrej Babiš. Szerinte ez azt jelenti, hogy kevesebb brüsszeli rendeletre van szükség, és a tagállamoknak nagyobb befolyáshoz kell jutniuk.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Elemzők az Arénában: a budapesti csúcson újra kell fogalmaznia a stratégiáját a vezető nélküli Európának

Elemzők az Arénában: a budapesti csúcson újra kell fogalmaznia a stratégiáját a vezető nélküli Európának

Az amerikai elnökválasztás végeredménye már az e heti budapesti EU-csúcson is éreztetheti a hatását, és meghatározza a magyar soros elnökség sikerét is – hangzott el az InfoRádió Aréna című műsorában, amelynek Böcskei Balázs politológus, az Idea Intézet stratégiai igazgatója és Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Intézet igazgatója volt a vendége.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, befutott az első eredmény

Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, befutott az első eredmény

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A küzdelem egyébként rendkívül szorosnak ígérkezik: a billegő államokban és az országos pollokban is fej-fej mellett vannak a jelöltek, az első, Dixville Notchból érkező eredmény pedig döntetlen is lett. Ideális esetben holnap reggelre lehet már látni, ki lesz a következő elnök, de nem teljesen kizárható, hogy ismét kell néhány napot várnunk. A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×