„Milliókat, ha nem milliárdokat kapnak tőlünk, aztán ellenünk szavaznak. Hát tegyék csak, mi meg sok pénzt megtakarítunk. Nem érdekel bennünket” – így fenyegette meg Trump amerikai elnök az ENSZ ama tagországait, amelyek amerikai segélyeket kapnak, de várhatóan Washington ellen szavaznak a Világszervezet közgyűlésének Jeruzsálemről tartott mai voksolásán.
A Törökország és Jemen által benyújtott nyilatkozattervezet nem említi név szerint az Egyesült Államokat, de kimondja:
„a várossal kapcsolatos döntéseket vissza kell vonni”.
Fenyegetőzött Nikki Haley, a kemény megjegyzéseiről ismert amerikai ENSZ-nagykövet is. Azt írta a Twitteren, hogy amikor „az amerikai nép óhaját követve döntünk a mi nagykövetségünk helyéről, nem számítunk arra, hogy szembeszállnak velünk, akiknek segítünk. Csütörtökön szavazás lesz és bírálni fognak bennünket. Amerika feljegyzi a neveket”.
Jeruzsálem fővárosként való elismeréséről évekkel ezelőtt döntött az amerikai kongresszus, de több elnök nem írta alá a törvényt – bár Barack Obama megválasztása előtt maga is Izrael fővárosának nevezte Jeruzsálemet, de gyorsan visszakozott. Trump arról is döntött, hogy Tel-Avivból Jeruzsálembe telepíti az amerikai nagykövetséget, ami további felháborodást váltott ki világszerte.
Habár több ország – nyíltan vagy közvetve – elfogadja, hogy Nyugat-Jeruzsálem gyakorlatilag Izrael fővárosa, az izraeli törvényt, miszerint az 1967 után annektált keleti részt is magában foglaló, „egy és oszthatatlan” Jeruzsálem a főváros, már határozottan elvetik.
Az Európai Unió és a legtöbb ország szerint az Izrael kikiáltását megelőző ENSZ-nyilatkozat alapján hivatalosan azt mondja, hogy Jeruzsálem „különálló test”, amit nemzetközi irányítás alá kell vonni. Ezért nagykövetségeiket a tengerparti gazdasági központban, Tel-Avivban tartják.
Mindeközben város keleti felét 1967-ig Jordánia tartotta megszállva, de a háború után Izrael szerzett ellenőrzést felette, majd később a Palesztin Hatóság kezdte magáénak követelni, hogy a leendő palesztin állam fővárosává tegye.
Az ENSZ Biztonsági Tanácsának 14 tagja már a Trump-terv ellen szavazott, de az Egyesült Államok vétót emelt. Most, ritka módon a 193 tagú ENSZ közgyűlés is rendkívüli ülésen szavaz a kérdésről.