Szlovákiában az első Fico-kormány által 2010-ben elfogadott, vitatott állampolgársági törvény eddig 2000 embert fosztott meg szlovák útlevelétől. A pozsonyi parlament a magyar állampolgársági törvényre reagálva fogadta el a törvényt, amely tiltja a kettős állampolgárságot a szlovák állampolgárok számára. A jogszabály értelmében elveszíti szlovák állampolgárságát az a személy, aki felveszi egy másik ország állampolgárságát.
A legutóbb közzétett szeptemberi hivatalos adatok szerint 2010 óta 97-en váltak magyar állampolgárokká, és vesztették el ezáltal szlovák állampolgárságukat.
Bugár Béla a Híd Országos Tanácsának hétvégi ülése után jelentette be, hogy ebben a ciklusban már nem terjesztik be a sokat vitatott jogszabály módosítását. A pártelnök az állampolgársági törvény megváltoztatásának kérdését azután hozta elő, miután Robert Fico miniszterelnök egyik leghangosabb bírálója, Igor Matovič azt nyilatkozta, hogy szorosabb köteléket képzel el a Magyar Közösség Pártjával, és élesen bírálta a Hidat. Bugár Béla úgy véli, hogy Matovič éppen ezen a törvényen keresztül, amelyet korábban maga is megvétózott, tudná bebizonyítani a szlovákiai magyarok és új partnere, az MKP irányában újonnan kialakult pozitív viszonyát.
A szlovák belügyminisztérium már korábban jelezte, hogy a diszkrimináló jogi norma megváltoztatásán dolgozik, azonban ezt nem terjesztették elő, és nem tervezik a jövőbeni előterjesztést sem. 2015-ben valamelyest enyhítettek a törvényen: visszakérheti szlovák állampolgárságát az, aki a másik felvételekor lakhellyel rendelkezett az adott országban. Ez alapján eddig 405-en igényelték vissza állampolgárságukat, közülük 312-en jártak sikerrel, köztük öt magyar állampolgár.