eur:
408.06
usd:
375.13
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre

Furcsa támadás amerikai diplomaták ellen

Az amerikai külügyminisztérium azt állítja, hogy legkevesebb 16 diplomatája szenvedett halláskárosodást. Az érintett személyek az USA tavaly újra megnyitott havannai nagykövetségén szolgáltak.

Szokatlan fegyvert vetettek be amerikai diplomaták ellen – legalábbis ezt állítja az amerikai külügyminisztérium. A State Department szerint tavaly év végén furcsa fizikai tüneteket fedeztek fel legkevesebb 16 amerikai diplomatánál, aki Kubában, az Egyesült Államok újból megnyitott követségén dolgoztak.

A dolgozók többek között halláskárosodást szenvedtek, de mostanra a támadások leálltak – mondta egy szóvivő.

Az elmúlt hat hónapban már több diplomatát hazahívtak kezelésre. Volt, aki hallókészüléket kapott.

A kubai vezetés tagadta, hogy bármi köze lett volna az incidensekhez, Washington azonban ennek ellenére már kiutasított két kubai diplomatát.

 „A szimptómák között halláskárosodás, szédülés, fejfájás és egyensúlyozási gondok szerepeltek” – idézett a CBS névtelek külügyi forrásokat. 

A CBS-tudósítás szerint illetékesek úgy gondolják, hogy az amerikai és kanadai diplomatákat „akusztikus támadások” sorozata érte otthonukban.

Az ügyben az amerikaiak, a kanadaiak és a kubaiak is nyomozást indítottak. Amikor az amerikai külügyminisztériumnál rákérdeztek a CBS-tudósításban elhangzottakra, a hivatalos reakció az volt, hogy egyelőre „nincs egyértelmű válasz” a történtekre.

Kanada szintén nyomozás indított az ügyben, de a kormány igyekezett megnyugatni az utazókat. „Nem gondoljuk úgy, hogy a Kubába látogató kanadai turisták vagy utazók veszélynek lennének kitéve” – szólt a hivatalos közlemény.

Kommentátorok felvetették, hogy a nyugati diplomaták elleni, eddig példátlan támadást esetleg egy harmadik ország ügynökei hajthatták végre. Neveket ugyanakkor nem említettek.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×