„Nagyon-nagyon jó” tárgyalásokat folytatott saját szavai szerint Donald Trump az orosz külügyminiszterrel, Szergej Lavrovval a Fehér Házban.
Trump azt is megjegyezte, hogy James Comey FBI-főnök drasztikus eltávolítása „semmilyen módon” nem hatott ki a találkozóra.
Az amerikai elnököt azzal vádolják, hogy hátráltatni akarja az FBI nyomozását, amely azt vizsgálja, hogy Oroszország beavatkozott-e az amerikai politikába és hekkerek és célzott szivárogtatások útján hatalomra segítette őt.
A Lavrov-látogatásra ebben a helyzetben került sor és
Trump ellenfeleit sokkolhatta, hogy a Fehér Házban amerikai és orosz zászlók között állt ki a kamerák elé Lavrov és Rex Tillerson
amerikai külügyminiszter, akivel az orosz vendég először tárgyalt.
„A Fehér Házi fotókon azt látjuk, hogy Trump elnök oroszokkal fog kezet” – jegyezte meg Dick Durbin demokrata szenátor, aki szerint mindez propaganda lehetőség Moszkvának, amely világszerte vidáman közzéteszi a fotókat a Twitteren.
A képeken azt is lehetett látni, hogy Trump azzal a Szergej Kiszljak nagykövettel is parolázik, akivel való kontaktusai miatt meg kellett válnia hivatalától Trump első nemzetbizonsági tanácsadójának, Michael Flynnek.
Lavrov közben megengedett magának egy kis élcelődést: „Leváltották? Tényleg? Maga most viccel?” – kérdezett vissza egy újságírónak, aki Comey menesztéséről faggatta.
Vlagyimir Putyin orosz elnök pedig teljes felszerelésben, Szocsiból, egy jéghoki-meccsről üzente a CBS útján, hogy „semmi közünk nem volt Comey leváltásához”. Az elnök több gólt is lőtt a mérkőzésen, majd ismét visszatért a témához és azt mondta, hogy „Trump jogszerűen, az alkotmánynak megfelelően jár el”.
Washingtonban
Lavrov „problémamegoldóknak” nevezte a Trump-csapat tagjait.
„Még egyszer meggyőződtem arról, hogy az elnöki stáb, az elnök és a külügyminiszter is a tettek emberei” – folytatta vendéglátói méltatását.
Vajon ez lehet a korábban beharangozott nagy amerikai-orosz barátkozás kezdete, azt követően, hogy a Trump-kormányzat eddigi lépései nyomán éppenséggel feszültebbé vált a kétoldalú viszony?
A hivatalos közlemények szerint Trump közös platformot keresett a vitás kérdésekben. Például ugyan megjegyezte, hogy az oroszoknak „meg kell fékezniük” az Aszad-rezsimet és Iránt, de úgy fogalmazott, hogy Szíriában mindkét oldal azért dolgozik, hogy „a lehető leghamarabb véget vessenek a borzalmas öldöklésnek”.
Felvetette a szélesebb körű együttműködés lehetőségét is a közel-keleti és más viták rendezésére.