eur:
404.41
usd:
357.96
bux:
0
2025. május 2. péntek Zsigmond

El kell hagynunk a Földet! - üzeni Hawking

Száz éven belül új bolygót kell találnunk magunknak - erre figyelmezteti az emberiséget egy új filmben Stephen Hawking ünnepelt fizikus és csillagász. Hawking már korábban is megkongatta a vészharangot, például a mesterséges intelligencia térhódítása miatt.

Az emberiségnek száz éven belül gyarmatosítania kell egy új bolygót, hogy biztosítsa túlélését – erről beszél Stephen Hawking professzor egy új BBC dokumentumfilmben.

Az Expedíció az Új Földre című film a brit közszolgáltató tudományos műsorfolyamában kerül adásba. A világszerte megbecsült asztrofizikus professzor szerint fogytán az idő:

ha az emberiség túl akarja élni a klímaváltozást, a járványokat, a túlnépesedést és akár az aszteroidák becsapódásait, akkor új otthont kell találnia magának.

Azaz: el kell hagynia a Földet.

Hawking a képernyőkre visszatérő, Jövő világa című programban távoli földi vidékekre látogatva azt vizsgálja, hogyan tudnának az emberek az űrben élni.

Kérdés, ki fog hallgatni a rövid határidőt megszabó professzorra, amikor a világ vezetői olyan geopolitikai és gazdasági válságokra figyelnek, amelyekre épp a közös fellépést akadályozó bizalomhiány a jellemző.

Bár Hawking korábban is felvetette, hogy új bolygót kellene meghódítanunk, azt is közölte: az ilyen kolóniák nem tudnának önfenntartók lenni.

A professzor tavaly 1000 évet adott az emberiségnek, hogy új otthonra leljen a Föld légkörén kívül. Arra utalt, hogy akár a világűrbe kell költöznünk, hogy biztosítsuk túlélésünket.

A szinte teljesen mozgásképtelen és egy számítógép segítségével beszélő Hawking arról beszélt, nagyon szeretne kijutni a világűrbe és büszke lenne, ha felszállhatna Richard Branson vállalkozó valamelyik Virgin Galactic űrhajójával.

„Nézzetek a csillagokba és ne a lábatok elé” – lelkesítette oxfordi hallgatóságát a tudós.

Hawking három évvel ezelőtt arra is figyelmeztetett, hogy

a gyorsan tanuló mesterséges intelligencia is kipusztíthatja az emberiséget.

Ironikus módon ugyanakkor éppen egy ilyen találmány, az egyes okostelefonokban is megtalálható és a felhasználónak egész szavakat javasló technológia segíti abban, hogy viszonylag gyorsan kommunikáljon.

A professzor elismerte, hogy az ilyen dolgok eddig hasznosnak bizonyultak, de azt jósolta: a mesterséges intelligencia egy idő után újra tudja majd tervezni magát, amivel a biológiailag lassan fejlődő ember már nem tud versenyezni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló hírekről, vagy elmondaná a véleményét, lájkolja az InfoRádió Facebook-oldalát!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Környezeti fenntarthatóság: nagyon kevés cél teljesül, a gazdag országoknak is komoly hiányosságaik vannak

Hiába a növekvő GDP és a globalizáció, ezek előnyei sem elegendőek a tartós fenntartható fejlődéshez, a városiasodás pedig tovább rontja a helyzetet – állapítja meg a Budapesti Corvinus Egyetem és a HUN-REN KRTK új kutatása. A tanulmány egyik szerzője, Harangozó Gábor az InfoRádióban elmondta: Magyarország a legjobban teljesítő országok közé tartozik a fenntartható fejlődés végrehajtásában.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.05.05. hétfő, 18:00
Szécsényi Bálint
az Equilor Befektetési Zrt.  elnök-vezérigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
2025. április 30. 14:22
×
×
×
×