eur:
411.62
usd:
395.3
bux:
79712.64
2024. november 22. péntek Cecília
Követheti-e a Brexitet a Slovexit?

Követheti-e a Brexitet a Slovexit?

A szlovák közvélemény egyelőre nem gondol az unióból való kilépésre. Az esetleges távozás emlegetése a politikusok körében sem elterjedt, kivéve a szélsőjobboldali Marián Kotleba vezette Mi Szlovákiánk Néppárt képviselőit. Az Eurobarometer legfrissebb felmérése szerint azonban az unióban minden harmadik szlovák állampolgár megbízik.

A szlovákok döntő többsége nem gondolkodik azon, hogy az országnak ki kellene lépnie az Európai Unióból. Az Eurobarometer február végi felmérése azt mutatja, hogy

minden harmadik szlovákiai polgár megbízik az unióban.

Az euroszkeptikusok aránya 20 százalékra esett vissza.

A legtöbben azonban még mindig semlegesen viszonyulnak az szövetséghez, ez az arány 45 százalékot tesz ki.

Pavol Baboš politológus azt mondja, a felmérés adatai azt tükrözik, hogy az Európai Unióban való maradást ugyan többen pártolják, de amikor nekik szegezik a kérdést, hogy miért, akkor a legtöbben már nem tudnak válaszolni.

„Ha szembekerülnek egy unió-ellenes illetővel, az rögtön tíz ellenérvet is felsorol nekik, és a bennmaradást pártoló személynek nincs más magyarázata, mint az érzései” – világított rá Baboš.

Ezeket a bizonytalan érzéseket igyekszik meglovagolni Marián Kotleba Mi Szlovákiánk Néppártja, amely politikai pártként egyedül kardoskodik a szövetségből való kilépés mellett.

A szélsőjobboldali tömörülés közvetlenül a brit népszavazás lefolytatása után

megkezdte az aláírásgyűjtést az Európai Unióból és a NATO-ból való kilépésről szóló referendum kiírására.

A petíció sikerességéhez 350 ezer kézjegyre lenne szükségük. Hogy az elmúlt háromnegyed évben mennyi aláírást gyűjtöttek össze, egyelőre nem tudni.

Az azonban biztos, hogy Kotlebáék kezdeményezését még azok a szlovák politikusok sem támogatják, akik egyébként nagy euroszkeptikus hírében állnak.

A kilépés ötletét sem a liberális Richard Sulík, sem a szintén az ellenzék soraiban politizáló Milan Krajniak nem támogatja.

„A szlovák termelés 80 százaléka az európai uniós piacra gyárt. Ezért mi nem vagyunk a kilépés mellett, én személyesen nem írom alá a petíciót, ahogy más párttársam sem” – fogalmazott a Sme rodina képviselője.

A gazdasági érdek a leggyakoribb érv a maradás mellett.

Kotleba igazából ezért csak a 2020-ig tartó uniós költségvetési ciklus leteltével bocsátaná népszavazásra a kilépés kérdését.

Pavel Baboš viszont azt mondja, a szlovákok számára a pénzen kívül egyéb indokok is döntő szerepet játszanak a maradás mellett. Ezek közt említette a szabad munkavállalás és utazás, valamint a külföldi tanulmányvégzés lehetőségét.

A szlovák külpolitika ugyancsak unióbarát: ha kétsebességessé alakulna az Európai Unió, Pozsony fő célja, hogy annak magjában maradjon az ország.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Bár csütörtök reggel még arról szólak a jelentések, hogy Oroszország - a történelem során először - interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM) támadta meg Ukrajnát, mostanra az amerikai forgatókönyv vált valószínűbbé: Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy egy Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával támadták Ukrajnát. Az is kiderült, hogy a rakéta indítása előtt harminc perccel Moszkva értesítette Washingtont, bár erre a lépésre a nemzetközi egyezmények szerint (melyekből egyébként a Kreml kilépett) csak ICBM-ek esetén lett volna szükség. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×