eur:
408.06
usd:
374.99
bux:
0
2024. november 5. kedd Imre

Felmérés: az európaiak több mint a fele tiltaná a bevándorlást

Az európaiak jelentős része megtiltaná a bevándorlást a muzulmán többségű országokból – derült ki egy brit intézet közvélemény-kutatásából. A felmérést még azelőtt végezték, hogy Donald Trump amerikai elnök bevezette a tilalomként emlegetett beutazási moratóriumot, amit viszont amerikai bíróságok felfüggesztettek.

Bár mindenhonnan záporoznak rá a támadások a hét muzulmán többségű ország polgáraira kivetett, majd felfüggesztett beutazási tilalma után, Donald Trump most bátorítást kapott.

Nem is akárhonnan, hanem Európából, ahol a politikai vezetők egyértelműen elítélik az amerikai elnök kijelentéseit és rendeleteit, viszont az átlagpolgárok egy jelentős része úgy tűnik, részben osztja nézeteit.

Chatham House átlag: 10 EU országban a lakosok 55 százaléka mondana nemet

A neves brit külpolitikai intézet, a Chatham House felmérése szerint 10 európai ország lakosainak 55 százaléka teljesen leállítaná a bevándorlást a muzulmán országokból.

A közvélemény-kutatást még Trumpnak valójában az Obama kormányzat hét országot említő listája alapján meghozott és nagy vitákat kiváltó elnöki rendelete előtt végezték.

A felmérés készítői úgy találták, hogy a 10 vizsgált országból csak kettőben nem ellenezte a többség a muzulmán országokból történő bevándorlást.

A lengyelek és az osztrákok konzervatívabbak a magyaroknál

A listát Lengyelország vezeti, ahol a lakosok 71 százaléka tiltaná meg a muszlim országok polgárainak a bevándorlást, míg mindössze 9 százalék támogatja azt.

A következő a sorban a 2015-os migráns- és menekültválság idején Magyarországot egy ideig élesen bíráló Ausztria, ahol a lakosok 65 százaléka híve a tiltásnak. Ugyanakkor az osztrákok megosztottabbak: náluk a lengyelekhez képest kétszer akkora, 18 százalék azoknak az aránya, akik nem tiltanák a muszlim országokból történő bevándorlást.

A magyarok és belgák a harmadik helyen a tiltást akarók között

A magyarok őket követik a sorban, holtversenyben a belgákkal és körükben szinte ugyanakkora a tilalompártiak aránya, mint az osztrákoknál. Magyarországon a lakosok 12 százaléka engedné a muszlimok bevándorlását, míg a határozott véleményt nem formálók aránya 24 százalék – azaz a társadalom egyharmada nincs meggyőződve arról, hogy mindenképpen akadályozni kellene a muzulmánok bevándorlását.

A nagyszámú menekültet és migránst befogadó Németországban is a polgárok 53 százaléka tiltaná a muszlimok letelepedését.

Felmérés: az európaiak több mint a fele tiltaná a bevándorlást

A korábban toleránsnak tartott briteknél 47 százalék tilalompárti és 53 százaléknak vagy nincs véleménye, vagy nem támogatja a tilalmat. A bevándorlást kiemelt témaként kezelő Brexit-kampány ismeretében érdekes adalék, hogy ebben a felmérésben a bevándorlást határozottan elutasítók vannak kisebbségben a szigetországban. Spanyolország az az ország, ahol látványosan megoszlanak a vélemények: 41 százalék nem akar muszlim bevándorlást, 32 százalék elfogadná és 26 százaléknak nincs határozott véleménye.

Nem meglepő módon a 60 évnél idősebbek és a felsőfokú végzettséggel nem rendelkezők jobban ellenzik a muzulmánok befogadását, mint a fiatalabb generációk és a diplomás polgárok.

A válaszadók társadalmi helyzet és demográfia szerinti megoszlása a 'Teljesen le kell állítani a bevándorlást a muzulmán többségű országokból' kijelentésre adott válaszok alapján
forrás: Chatham House

EgyetértEgyik semNem ért egyet
  54.60%25.30%20.10%
NEM:      
Férfi572419
522721
KOR:      
Fiatal, 18-29 éves442927
Középkorú, 30-44 éves502822
Közép/idősebb korú, 45-59 éves562618
Idős, 60 év +632017
ISKOLAI VÉGZETTSÉG:      
Általános és középiskola592615
Középiskolánál magasabb552520
Egyetemi és posztgradulális482427
FÖLDRAJZI MEGOSZLÁS      
Vidéki lakos582517
Kisvárosi lakos552520
Városi lakos522623
        
*Az adatokat a lakosság méretét figyelembe véve súlyozták      
KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×