eur:
401.37
usd:
365.71
bux:
73411.75
2024. október 5. szombat Aurél

Végre tudjuk, mit hoz a Brexit

Theresa May brit miniszterelnök kedd délben tartott londoni beszédében ismertette, hogy miként képzeli el Nagy-Britannia kilépését az Európai Unióból. Eszerint London a teljes brit szuverenitás - ezen belül a bevándorlás szabályozása - érdekében lemond az egységes piacról és a vámunióról. Ugyanakkor újonnan kiépítendő világgazdasági kapcsolatai ellenére szoros együttműködést akar fenntartani az Európai Unió országaival.

Theresa May miniszterelnök a patinás, XIX. századi Lancester House konferencia központban, Londonba akkreditált diplomaták és a Brexit levezénylésével megbízott állami tisztviselők előtt tartott nagy beszédében ismertette az Európai Unióból való kilépésre vonatkozó tervezetét.

Hangsúlyozta, hogy szó sem lehet "félig kint-félig bent" megoldásról. A teljes brit szuverenitás helyreállítása érdekében határozott szakításra van szükség, de úgy, hogy az unió tagországai, mint Theresa May mondotta, "Nagy-Britannia legjobb barátai" maradjanak.

Ugyanakkor London, a közösség korlátozásaitól megszabadulva, világgazdasági tényező kíván lenni. Donald Trump megválasztott amerikai elnök a minap, a londoni Times napilap munkatársainak kérdéseire válaszolva kijelentette, hogy az Egyesült Államok ehhez kész messzemenő segítséget nyújtani.

Ez nyilvánvalóan a vámunió feladását jelentené, de a brit kormányfő azt akarja, hogy bármiféle vámügyi megállapodás jön majd létre, a külföldi teherautók továbbra is akadálytalanul hozzák az árut Doverba vagy más kikötőkbe.

Az, hogy ezek szerint Nagy-Britannia az egységes piacot is feladja, nagyban befolyásolhatja a fontsterling árfolyamát. A font újabban meggyengült, ami az exportnak és az idegenforgalomnak jót tett, de általában mégsem pozitívum. Viszont a Brexit lebonyolítása körüli bizonytalanságnak véget vető keddi nagy beszéd előtt a font erősödni kezdett.

Theresa May "globális Nagy-Britanniáról" szólott beszédében, de hangsúlyozta, hogy ez nem jelenti az eltávolodást Európától.

London a Brexit során a Luxemburgban székelő Európai Bíróság fennhatósága alól is készül kivonni magát. Ügyeit a saját bíróságaira akarja bízni.

Mivel London ragaszkodik ahhoz, hogy ellenőrizze és szabályozza a bevándorlást, ennek feltételeként kell lemondania az egységes piac előnyeiről. A brit kormány ellenzi a túlzott mértékű és szelekció nélküli bevándorlást. Bár még a Konzervatív Párton belül is vannak, akik szerint ezt az ügyet jobban kellett volna megtárgyalni, várható, hogy a kormány kész az áldozatra, bevándorlási politikája érvényesítése érdekében.

Még az is lehet – erről szól egy javaslat –, hogy a bevándorlóknak – az európaiaknak is – érkezésükkor esküt kell tenniük arra, hogy betartják a brit közösségi szabályokat. A kilépési eljárás megindítását már márciusban elkezdené Nagy-Britannia.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Lévai Ferenc: páriákká váltak Magyarországon a halgazdaságok

Lévai Ferenc: páriákká váltak Magyarországon a halgazdaságok

Halastavak természetiérték-fenntartó szerepének támogatása címmel több mint hárommilliárd forintos kerettel nyílt pályázati felhívást írtak ki a haltermelőknek. Lévai Ferenc, a Magyar Akvakultúra és Halászati Szakmaközi Szervezet szóvivője szerint ez a támogatás gyakorlatilag semmire sem elég, az ágazatot magára hagyták.

Aggasztó ütemben öregszik a magyar társadalom, nagy bajokat okozhat ez a betegség

Néhány évtizeden belül a társadalom egyharmada 65 éven felüli lesz, így a családok mellett a szociális és egészségügyi ellátórendszernek is fel kell készülnie arra, hogy nagyobb feladatot jelent majd a demens betegek gondozása – mondta az InfoRádióban Beneda Attila család- és népesedéspolitikáért felelős helyettes államtitkár.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.10.07. hétfő, 18:00
Karácsony Gergely
Budapest főpolgármestere
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×