Potsdamban, Brandenburg fővárosában a belügyminiszter utasította az illetékes hatóságokat, hogy az idegengyűlöletből fakadó erőszak áldozatait még akkor sem szabad kiutasítani az országból, ha menedékjog-kérelmüket elutasították.
A határozatnak kettős célja van: részben a bűncselekmények áldozatává vált migránsok védelme, részben pedig figyelmeztetés a szélsőjobboldali szervezetek számára, hogy idegenek tettleges megfélemlítésével éppen az ellenkező hatást váltják ki: a migránsok elriasztása helyett áldozataik hatósági védelemben részesülnek és tartózkodási engedélyt kapnak.
Erre mutatott rá a Baloldali Párt szóvivője, Martina Renner is, aki utalt arra is, hogy ezentúl nemcsak a törvényben szavatolt jóvátétel jár az erőszak áldozatainak, hanem a tartózkodási engedély biztosítása is. Hiszen ezek a személyek éppen testi épségük megőrzése reményében kerestek menedéket német földön.
Az ügy a múlt év elejére nyúlik vissza, amikor Brandenburg parlamentje felkérte a tartományi kormányt a 2015-ben igencsak elszaporodott szélsőjobboldali erőszak áldozatainak hatékonyabb védelmére.
Nemcsak Brandenburgban, hanem kiváltképpen az egykori NDK más területein is gyakorivá váltak a menekültszállások elleni gyújtogatások, illetve a migránsokkal szembeni tettlegességek.
Potsdamban a belügyminiszter hangsúlyozta azonban, hogy nem esnek az új rendelkezés alá azok a menekültek, akik a német törvényekbe ütköző cselekedeteket követtek el.