eur:
407.65
usd:
386.02
bux:
77123.76
2024. november 13. szerda Szilvia

Európa bekeményít a britekkel szemben

A britek felelősek a szigetországban élő EU-s állampolgárokat övező bizonytalanságért. Annak pedig hogy az rendezzék az EU-ban élő britek státuszát az a leggyorsabb módja, ha London aktiválja az 50. Cikkelyt és hivatalos kilépési tárgyalásokat kezd. Erről beszélt Donald Tusk az Európai Tanács elnöke.

Az EU-vezetők egyre keményebb hangnemben üzennek a Brexit-párti brit politikusoknak. Az állam- és kormányfőket tömörítő Európai Tanács elnöke, Donald Tusk például most megjegyezte: „semmi köze a valósághoz” a Brexit-párti brit konzervatív képviselők ötletének és ők felelősek azért a bizonytalanságért, ami a brit földön élő uniós állampolgárokat övezi.

Tusk azután tette megjegyzését, hogy 80 brit konzervatív levelet küldött Brüsszelbe, amiért „nem hagyja, hogy hivatalos tárgyalások induljanak” az EU-ban élő britek és a szigetországban élő EU-s állampolgárok státuszáról.

A levél szerint Brüsszel áll az útjában annak, hogy a felek kölcsönös megállapodásra jussanak a külföldön élők helyzetéről.

Tusk meglehetősen ironikus hangnemben válaszolva felteszi a kérdést: nem gondolják, hogy a Brexit okozza a bizonytalanságot és az aggodalmakat? Nem gondolják, hogy a félelem és kétségek eloszlatásának legjobb módja az lenne, ha Nagy-Britannia aktiválná a kilépési tárgyalások feltételének számító 50. cikkelyt a Lisszaboni Szerződésből?

Tusk mellett Angela Merkel német kancellár és más EU-vezetők is határozottan állítják, hogy nem lesznek kétoldalú „mini-alkuk” egyes kiemelt kérdésekben a britekkel.

„Az az érdekünk, hogy együtt lépjünk fel a kérdésben” – mondta Merkel, amit kommentátorok annak jeleként értékelnek, hogy Európa bekeményít a britekkel szemben.

Az egységről szóló szólamoknak némileg ellentmondani látszik Orbán Viktor magyar miniszerelnök és Beata Szydlo lengyel kormányfő novemberi londoni látogatása.

Szydlo mostani vizitjével a brit média olyan szinten foglalkozott, ahogy kelet-európai politikus esetében még soha. A látogatás során a brit és a lengyel miniszterelnök is azt mondta: minél hamarabb alkut akarnak kötni a szigetországban élő 800 ezer lengyel és az EU-ban élő britek jogairól.

Mindeközben Sadiq Khan londoni főpolgármester azt szorgalmazza, hogy a brit főváros saját hatáskörben adhasson ki munkavállalási engedélyeket külföldi dolgozóknak.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az NNGYK az allergének menzai kitiltásáról: ez nem csak a gyerekeket érinti

Az NNGYK az allergének menzai kitiltásáról: ez nem csak a gyerekeket érinti

A dió, a földimogyoró és a szezámmag is az anafilaxiás allergia fellépésének kiindulópontja lehet, ezért tűnnek el ezek az alapanyagok februártól a menzákról – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ Táplálkozástudományi Főosztályának vezetője. Zentai Andrea hozzátette: a módosított jogszabály nemcsak a gyermekeket érinti, hanem mindenkit, akire vonatkozik a közétkeztetési rendelet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.14. csütörtök, 18:00
Bóka János
európai uniós ügyekért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×