Infostart.hu
eur:
353.83
usd:
310.78
bux:
139790.13
2026. június 28. vasárnap Irén, Levente
Ölelkező pár a csillagos éjszakában.
Nyitókép: Getty Images/Daniel Garrido

Megtalálhatták az univerzumból érkező, furcsán ismétlődő jelek magyarázatát

A tudósok úgy vélik, hogy megfejtették az űrből érkező legrejtélyesebb és legerősebb jelek egyikének eredetét.

A kutatókat régóta foglalkoztatják a „hosszú periódusú rádiójelek” (LPT-k), olyan rejtélyes, mélyűri tranziens rádióforrások, amelyek szokatlanul hosszú – jellemzően 18 és 22 perc közötti – időközönként ismétlődnek. Sokáig nem értették, hogy a fizikai korlátok miatt ez hogyan lehetséges. Eddig csak körülbelül egy tucat ilyen jelet találtak, és az eredetük tisztázatlan.

Most ilyen, 1,4 óránként ismétlődő tempóban érkező erős rádióhullám- és röntgensugárzásokat vizsgáltak kutatók, akik szerint úgy tűnik, hogy ezek a galaxisunknak csak néhány távoli részéről származhatnak.

Eredményeik arra mutatnak, hogy most nemcsak a magyarázat van meg, hanem megtalálták a forrást: egy kicsi, sűrű csillagot (fehér törpét), amely anyagot vonz magához nagyobb és kevésbé sűrű társcsillagától. Az anyag spirálisan közeledik hozzá, és hozza létre a robbanásokat, amelyek nyomai eljutnak hozzánk.

„Most először sikerült meghatároznunk ezeknek a jeleknek az eredetét, megerősítve, hogy a forrás egy »kataklizmikus változó«, vagyis egy akkréciós fehér törpecsillag” – mondta Kovi Rose, a Sydney-i Egyetem PhD-hallgatója, a felfedezés vezetője.

A Nature Astronomy című folyóiratban megjelent tanulmányban ismertetett, ASKAP J1745−5051 jelű rendszer két csillagból áll, amelyek rendkívül közel keringenek egymás körül. Kölcsönhatásuk során az egyik csillag anyaga felmelegszik és röntgensugarakat bocsát ki, a két csillag mágneses mezeje pedig szabályos rádiókitöréseket hoz létre.

Korábban a kutatók azt gondolták, hogy a robbanások lassan forgó neutroncsillagokból, úgynevezett pulzárokból származnak. Az újabb kutatások azonban arra utalnak, hogy az ilyen lassan forgó csillagok nem lehetnek képesek ilyen jeleket produkálni.

Címlapról ajánljuk
Az emberiség most készül kitermelni a bolygó utolsó érintetlen nyersanyagkészletét
A sötét mélység aranyláza

Az emberiség most készül kitermelni a bolygó utolsó érintetlen nyersanyagkészletét

A XXI. század egyik legfontosabb nyersanyag-háborúja nem a Közel-Keleten és nem Afrikában zajlik, hanem négyezer méter mélyen, a Csendes-óceán fenekén. A tét több ezer milliárd dollár lehet. A kérdés csak az, hogy vajon képes leszünk-e úgy kitermelni ezeket a kincseket, hogy közben ne pusztítsuk el a Föld egyik legkevésbé ismert ökoszisztémáját?

Ha azt hinnénk, hogy csak Magyarország folyik szét ebben az időben...

Az európai hőhullám a hétvégén Németországban, Dániában és Csehországban is hőmérsékleti rekordokkal járt, zavarokat okozott a közlekedésben.
inforadio
ARÉNA
2026.06.29. hétfő, 18:00
Kovács Károly
a Magyar Víz- és Szennyvíztechnikai Szövetség elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×