Az Apple fellebbezett a digitális piacokról szóló uniós jogszabály (DMA) egyik fontos eleme ellen, ami arra kötelezné a céget, hogy tegyen elérhetővé harmadik fél – tehát külső fejlesztők – számára is bizonyos rendszerfunkciókat. Az EU tavaly kimondta: „versenyellenes”, ha egyes funkciókat az Apple a saját készülékeire korlátoz. Ide sorolható az AirPods fej- és fülhallgatók párosítási funkciója, valamint az AirDrop eszközök közötti fájlmegosztási képessége is.
Az EU úgy véli, az ilyen funkciók Apple-termékekre korlátozása „tisztességtelen előnyt” biztosít a cég számára a versenytársakkal szemben – egyúttal fel is szólították a vállalatot arra, hogy tegye elérhetővé ezeket a képességeket a versenytársaknak is.
Az Apple akkoriban azt mondta – részletezi a 9to5Mac, amit a hvg.hu szemlézett –, hogy tárgyalásokat folytat az EU-val, hogy kiderítsék, milyen megállapodást lehet elérni. Ezek azonban a jelek szerint zátonyra futottak, mivel az Apple a napokban fellebbezett az uniós döntéssel szemben.
A cég a jelek szerint nem szeretné megnyitni ezeket a funkciókat, hanem – mint a nyilatkozatukból arra következtetni lehet – inkább kivezetnék az ilyen képességeket az EU-ban. Ez volt a módszerük az Apple Intelligence esetében is eleinte, és az iPhone-ok tükrözési funkciója sem érhető el még mindig a macOS-alapú eszközökön.
Hogy mennyire lehet valós veszély meglévő funkciók kivezetése az uniós piacról, az egyelőre bizonytalan. Jogi csatározás miatt azonban veszítettek már el funkciót a cég eszközei: az Egyesült Államokban bizonyos Watch okosórákból egyszerűen kivették a véroxigénszint-mérést.