A tudósok szerint kutatásuk alátámasztja azt az elképzelést, hogy a szabályozó hatóságoknak nemcsak egyenként, hanem más vegyszerekkel való kölcsönhatásukban is értékelniük kellene a növényvédő szerek jelentette kockázatokat. Ez vonatkozna mind a már használatban lévő, mind a még jóváhagyásra váró anyagokra is - írja a The Guardian cikke nyomán a Portfolio.
A legnagyobb ilyen jellegű vizsgálat előzetes eredményei szerint a kutatók 10 európai ország háztartásaiból 2021-ben gyűjtött porban összesen 197 növényvédő szert azonosítottak. A porban talált növényvédő szerek több mint 40 százalékát olyan rendkívül mérgező hatásokkal hozták összefüggésbe, mint a rák vagy az emberi hormonrendszer működésének megzavarása.
A különböző otthonokban vett mintákban 25 és 121 között mozgott a megtalált vegyszerek száma, és jellemzően a mezőgazdasági termelők otthonában magasabb volt a növényvédő szerek szintje.
A Radboud Biológiai és Környezettudományi Intézet munkatársa, Paul Scheepers elmondta, számos járványtani tanulmány mutatja azt, hogy a betegségek kialakulása összefügg a növényvédő szerek keverékeivel. Azt is hozzátette, a porban lévő növényvédő szerek cipőkön, valamint macskákon és kutyákon keresztül jutnak be az emberek otthonaiba, így tanácsos az ajtóban levenni a cipőnket és nem abban mászkálni otthon.
Bár az egyes növényvédő szerek koncentrációja a porban kicsi volt, a több tucat vegyszer keveréke hatással lehet az egészségre, valamint növelheti a növényvédő szereknek való kitettséget, amikor azokkal gyakran találkozunk magasabb koncentrációban gyümölcsökön, zöldségeken és virágokon is - írja a lap.
A tanulmány azt is megállapította, hogy a DDT továbbra is jelen van a környezetben, holott már 1972-ben betiltották.
Paul Scheepers szerint a termékeket engedélyező hatóságoknak figyelembe kellene venniük a környezeti perzisztenciát, és hogy még ha az úgynevezett "örök vegyszereket" (Pfas-ok) is most betiltanák, azok továbbra is jelen lennének a környezetben, ugyanis azok nem bomlanak le. Széles körben használják őket fogyasztási cikkekben és ipari folyamatokban, és némelyiküket összefüggésbe hozták súlyos emberi és állati betegségekkel, köztük rákos megbetegedésekkel.