eur:
401.32
usd:
345.2
bux:
97958.26
2025. június 25. szerda Vilmos
SANTORINI, GREECE - FEBRUARY 12: A view of the closed Amudi Port as it was decided not to be used due to a risk of falling stones as a result of seismic movement in the Aegean Sea in recent days, in Santorini, Greece on February 12, 2025. (Photo by Ayhan Mehmet/Anadolu via Getty Images)
Nyitókép: Ayhan Mehmet/Anadolu via Getty Images

Teljes a bizonytalanság a nem szűnő földrengésraj miatt Santorinin

Bár a Santorini szigetén zajló fölrengéssorozat nem áll kapcsolatban a Santorini vulkán tevékenységével, egyelőre teljes bizonyossággal nem zárható ki, vélik a HUN-REN Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézetének szakemberei. A kutatók összefoglalták, milyen földtani okok állhatnak a háttérben, amelyek alakíthatják a történéseket, illetve mi várható a következő hetekben.

Santorini szigetén az elmúlt hetekben rendkívüli szeizmikus aktivitás volt tapasztalható. A hatóságok vészhelyzeti intézkedéseket léptettek életbe, várhatóan március 1-jéig életben marad a rendkívüli állapot, miközben a szakértők továbbra is próbálják meghatározni a földmozgások okait és lehetséges következményeit. A helyiek nagy része a szárazföldi Görögországba menekült, Santorini és a környék turizmusa komoly csapást szenvedett el.

Mint ismert, január 27-e óta több mint 20 000 földrengést regisztráltak a térségben, a legerősebbek elérték az 5,2-es magnitúdót. Az epicentrumok főként Santorinitől északkeletre, valamint Amorgos szigetétől délnyugatra, mintegy 25 kilométeres távolságban helyezkednek el. Bár a földrengések gyakorisága és erőssége az utóbbi napokban csökkent, de ez a tevékenység hónapokig is eltarthat, és nem zárható ki egy jelentősebb földrengés sem.

Forrás: HUN-REN
Forrás: HUN-REN

Az ilyen földrengéssorozatot, melynek ereje és gyakorisága idővel csökken, általában földrengésrajnak nevezik, mondta az InfoRádióban Győri Erzsébet, a HUN-REN Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet Kövesligethy Radó Szeizmológiai Obszervatóriumának szeizmológusa, hozzátéve, hogy

a földrengésrajokra jellemző lecsengést most még nem látni Santorinin.

Elmondása szerint egyelőre nem tudni, mi okozza a rengéseket. Általában a földfelszín alatti magmamozgásokhoz kötődnek, vagy pedig víz, valamilyen oldatok, gázok nagyobb mélységben történő mozgása zajlik, de tektonikus okok is előfordulhatnak. A szakemberek még nem tudják, hogy a görög sziget térségében melyikről van szó.

Mint Győri Erzsébet elmondta, a mostani raj nincs kapcsolatban a Santorini vulkánnal: a földrengések egy északkelet-délnyugati sáv mentén keletkeznek, de ott a tenger alatt sincsenek vulkánok. Nagy törésvonalak viszont vannak a tenger mélyén, azok mentén történnek a rengések, amelyek tehát alapvetően az Égei-lemez alábukásához kapcsolódó húzó-feszültséghez köthetők.

A jelen megfigyelések, az eddigi tapasztalatok és a hazai kutatók által elérhető információk alapján a legvalószínűbb forgatókönyv, hogy a földrengésraj egy idő után megszűnik. Bár kevésbé valószínű, de egyáltalán nem kizárható, hogy ezek a rengések egy nagyobb földrengés előrengései, vagy akár egy vulkánkitörés előhírnökei. Például Amorgos szigeténél 1956-ban volt egy 7,5-ös magnitúdójú földrengés, emlékeztetett a szeizmológus, de egy hasonló bekövetkezésének most nem olyan nagy a valószínűsége.

Kizárni viszont nem lehet, hiszen például Olaszországban a l'aquilai 2009-es földrengésraj esetében is tektonikai eredetről volt szó, és amikor már úgy gondolták, hogy le fog csengeni, akkor bekövetkezett egy 6,3-as magnitúdójú rengés, ami súlyos károkat okozott a környéken, emlékeztetett Győri Erzsébet.

Nem lehet kizárni azt sem, hogy a földrengés visszahathat a Santorini környéki vulkanikus tevékenységre, esetleg erősítheti azt.

"De ha lesz is vulkánkitörés, valószínűleg akkor nem Santorinit fogja érinteni, hanem lehet, hogy egy új vulkáni kúp fog kialakulni a tenger felszíne alatt.

Egy vetőmenti elmozdulás gyengíti a földkérget, és utat nyithat a feláramló magmának is. De azt, hogy itt mi fog történni, sajnos még nem lehet tudni" – ismételte meg a HUN-REN Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet Kövesligethy Radó Szeizmológiai Obszervatóriumának szeizmológusa.

A hatóságok és a kutatók folyamatosan figyelik a helyzetet, és az új információk alapján frissítik előrejelzéseiket.

Címlapról ajánljuk
Tóth Norbert napjaink háborúiról: a jelenlegi nemzetközi jogi keretrendszer leépülését látjuk

Tóth Norbert napjaink háborúiról: a jelenlegi nemzetközi jogi keretrendszer leépülését látjuk

Oroszország a saját ukrajnai agressziójának az igazolását láthatja abban, hogy Izrael megelőző csapást mért Iránra, amely háborúvá terebélyesedett, de az InfoRádiónak nyilatkozó nemzetközi jogász szerint a két konfliktus jogi megítélésében legalább annyi a különbség, mint a hasonlóság.

Szakértő: példa nélküli, nagyon furcsa szuperkoalíció alakult Romániában

Bizalmat szavazott a kétkamarás román parlament a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek Meg Romániát Szövetség (USR) és a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) részvételével megalakult, Ilie Bolojan (PNL) vezette koalíciós kormánynak. Az új román kormány terveiről Szakáli István Lorándot, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány stratégiai igazgatóját kérdeztük.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.06.25. szerda, 18:00
Navracsics Tibor
közigazgatási és területfejlesztési miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×