Infostart.hu
eur:
399.14
usd:
340.05
bux:
100310.98
2025. július 23. szerda Lenke
Nyitókép: Unsplash

Átballagott egy róka a sarkvidéken Norvégiából Kanadába

A kutatókat is meglepte, mekkora utat tett meg a fiatal állat a sarkvidék jegén keresztül.

A norvég sarkkutatási intézet munkatársát, Eva Fugleit is meglepte, amikor 2018 nyarán meglátta egy GPS-jeladó pozícióját, és azt hitte, valami tévedésről van szó - írja a The Guardian cikke alapján a Telex. Kollégáival elkezdtek utánanyomozni, merre és milyen földrajzi viszonyok között haladt a jeladó és végül kizárt minden olyan lehetőséget, ami emberi beavatkozást feltételezett volna.

A GPS-jel annyira északon jelzett, amerre már hajók sem járnak, csak jég van, amerre a szem ellát. Így egyetlen lehetséges magyarázat maradt:

a jeladó valóban azon a sarki rókán volt, amelyikre eredetileg felszerelték.

A kutatást 2019 júniusában publikálták a Polar Research szakmagazinban. A biológusok korábban is tudták, hogy a sarki rókák hatalmas távolságokat tudnak megtenni élelem után kutatva, azonban amit a tanulmányban bemutatott nőstény művelt, az később bekerült a Guinness Rekordok Könyvébe is.

A fiatal rókára 2017 júliusában szerelték fel a jeladót a Norvégiához tartozó, az országtól északra található Spitzbergákon. Ott is élt 2018. március 26-ig, amikor elhagyta a szigetcsoportot és megkezdte nagy menetelését. 21 nap alatt 1512 kilométert tett meg, aztán elérte Grönlandot. Ezután folytatta vándorútját nyugat felé, majd június 10-én megérkezett az Ellesmere-szigetre, Kanada legészakibb részére. Vagyis 76 nap alatt jutott el Norvégiától Kanadáig, ezalatt kisebb-nagyobb kanyarokkal összesen 3506 kilométert tett meg (légvonalban 1789 kilométert).

A róka így átlagosan több mint 46 kilométert tett meg naponta, ami több, mint egy maratoni táv.

De, mint írják, olyan nap is előfordult, amikor a Grönland északi részét fedő jégtakarón 155 kilométert haladt. Ekkor merült fel a kutatókban, hogy a jeladó már nem az állaton van. A jel későbbi mozgása viszont kétségtelenné tette, hogy a kis nőstény tett meg ekkora távolságot. Hozzáteszik, az állat haladását az is segíthette, hogy egy olyan jégtáblán futhatott, ami egyébként is Kanada felé mozgott éppen. Eva Fugleit szerint ez a faj vizsgálata történetében a leggyorsabb vándorlási sebesség.

A rekorder róka a faj kanadai populációjában telepedett le, további sorsa ismeretlen, mert a jeladó 2019 februárjában megszűnt működni.

A sarki jég kulcsfontosságú a sarki rókák vándorlásának szempontjából, hiszen az egybefüggő jégtakaró teszi lehetővé akár a kontinensek közti helyváltoztatást is. A klímaváltozás hatásai természetesen egyre nehezebbé teszik ezt, és egyre inkább korlátozzák a vadon élő sarki rókák mozgási lehetőségeit - írja a lap.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
A szakértő elmondta, mi szükséges ahhoz, hogy létrejöjjön a Zelenszkij–Putyin találkozó

A szakértő elmondta, mi szükséges ahhoz, hogy létrejöjjön a Zelenszkij–Putyin találkozó

A tervek szerint a héten Isztambulban tárgyal az orosz és az ukrán delegáció a háborút érintő legfontosabb kérdésekről. Seremet Sándor, az Eurázsia Központ és a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója az InfoRádióban elmondta: a találkozón inkább technikai részletekről egyeztethetnek a felek, az elmúlt időszak fejleményei alapján kevés az esély arra, hogy közeledjenek egymáshoz az álláspontok.

Faragó Tamás: most már a spanyol válogatott is félhet a magyaroktól

A kreativitásával tudta megnyerni a Szerbia elleni világbajnoki elődöntőt a férfi vízilabda-válogatott – mondta az InfoRádióban Faragó Tamás. A Nemzet Sportolója szerint Varga Zsolt együttese most olyan lendületben van, hogy megnyeri a csütörtöki finálét is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.07.23. szerda, 18:00
Hegyi Zsolt
a MÁV-csoport vezérigazgatója
Nem találtak irányt az amerikai tőzsdék

Nem találtak irányt az amerikai tőzsdék

A kereskedelmi háborús hírek és a vállalati gyorsjelentésekkel kapcsolatos várakozások mozgatják a napokban a tőzsdéket, a héten megkezdik a jelentési szezont az amerikai technológiai nagyvállalatok is, amelyeknek nagy szerepük volt az amerikai indexek idei csúcsdöntésében és amelyek az amerikai vállalati profitok emelkedéséből is nagyban kiveszik a részüket. Az ázsiai tőzsdéken nem volt határozott irány ma reggel, de a kínai index többhónapos csúcsra emelkedett a tibeti gát építésének hírére, míg az európai indexek csökkenéssel nyitottak és napközben sem javult a hangulat. Itthon a nap eseménye az MNB kamatdöntése volt, ami nem okozott meglepetést, ezt követően az amerikai részvényindexek töltötték egyértelmű és határozott irány nélkül a napot.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×