eur:
413.24
usd:
395.82
bux:
78741.84
2024. december 20. péntek Teofil
Butch Wilmore és Suni Williams amerikai űrhajósok
Nyitókép: Wikipédia

Egyelőre nem tud hazajönni az űrben ragadt két amerikai asztronauta

Butch Wilmore és Suni Williams júniusban indult egyhetes űrutazásra, ám a fellövést követően kiderült, hogy bajok vannak a Boeing cég új fejlesztésű űrhajójával, így a két amerikai asztronauta csak jövőre térhet vissza a Földre.

A legutóbbi tervek szerint úgy volt, hogy februárban indul a Nemzetközi Űrállomásra (ISS) a váltószemélyzet, és az őket szállító űrhajó hozza majd vissza a két, kozmoszban rekedt társukat – írja a BBC. A NASA azonban most bejelentette, hogy további egy vagy két hónappal megtoldja Wilmore és Williams küldetését. Kiderült ugyanis, hogy a SapceX magáncég egy teljesen új fejlesztésű Dragon űrhajót akar indítani, de annak próbái egy hónappal elhúzódtak.

Így legkorábban márciusban, vagy esetleg csak áprilisban lőhetik fel a Dragont, fedélzetén a Nemzetközi Úrállomás következő négy lakójával. A késés azonban nem veszélyezteti az űrben ragadt két társukat, mert az ISS nemrég kapott jelentős utánpótlást. Van bőven ennivaló, víz, oxigén és ruházat is, úgyhogy a két amerikai igazán nem fog semmiben hiányt szenvedni.

"Biztosan kicsit bánatosak, hogy a családjuk helyett a világűrben kell tölteniük a karácsonyt, de szerintem ők ott érzik a legjobban magukat" – nyilatkozta a brit médiacégnek Simeon Barber, az Open University tanára. Mint mondta, általában hat hónaposak szoktak lenni a küldetések az űrállomáson, de néha előfordul olyan misszió, ami egy évig is eltart, szóval egyáltalán nem kirívó az, hogy Wilmore és Williams kilenc vagy tíz hónapot töltsön az ISS-en.

A NASA eredetileg úgy tervezte, hogy februárban indítja az újabb expedíciót, de a SpaceX nem végzett a Dragon űrhajó újabb változatának fejlesztésével. A biztonság érdekében még egy hónap türelmet kértek.

Az amerikai űrhivatal először azt fontolgatta, hogy tartaná a korábbi, februári időpontot és inkább egy régebbi Dragonnal küldi a világűrbe az asztronautáit, ám később a hivatal is belátta, hogy érdemesebb még egy kicsit várni. Így aztán Wilmore és Williams küldetése is hosszabb lett, de

ez az egy-két hónap már igazán semmiség ahhoz képest, hogy eredetileg csak egy hétre mentek volna.

Amúgy az őket eredetileg szállító Starliner űrhajó, automatikus vezérléssel, rendben leszállt, és a Boeing mérnökei azóta is keresik, mi okozhatta a hibát, ami miatt inkább nem kockáztatták a két űrhajós hazahozatalát. Annyi már biztos, hogy a nagy múltú repülőgépgyártó cég ezzel szinte behozhatatlan hátrányba került Elon Musk űrvállalkozásával szemben.

Címlapról ajánljuk
Erre érdemes odafigyelni az ünnepi hús vagy virsli vásárlásánál

Erre érdemes odafigyelni az ünnepi hús vagy virsli vásárlásánál

A magyarok évente nagyjából 30-32 ezer tonna virslit fogyasztanak, ennek 20-25 százaléka az év utolsó napjaiban fogy el. Mostisch Martina, a Magyar Húsiparosok Szövetségének ügyvezető titkára az InfoRádióban elmondta: az ünnepekre olyan helyen érdemes húst vásárolni, ahol megbízható a forrás vagy az eladó, nyomon követhető a termék, az akcióknak pedig nem szabad tájékozódás nélkül bedőlni.
VIDEÓ
Kapott egyet a dollár, erősödik a forint

Kapott egyet a dollár, erősödik a forint

Tegnap már 416 felett járt az euró a forinttal szemben, ez a mi szemszögünkből új kétéves mélypontot jelent. A gyengülés elsődleges oka, hogy az Egyesült Államokban a kötvényhozamok emelkedésnek indultak, így az itthoni hozamszint már kevesebb prémiumot ígér a befektetőkek. A mai napot viszont az amerikai adósságplafon megemeléséről szóló vita határozza meg. Ha ezt nem sikerül éjfélig megoldani, akkor leállhat az amerikai kormányzat, így egész nap minden ezzel kapcsolatos hír nagyon ránthat a piacokon.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×