A NOIRLab csillagászai a Chandra Röntgenteleszkóp és a James Webb Űrteleszkóp segítségével különleges fekete lyukat fedeztek fel, ami az elméleti limitet 40-szeresen lépi át az anyagfogyasztása tekintetében - írja a NOIRLab cikke nyomán a Rakéta.hu.
A LID-568 jelzésű fekete lyukat a világegyetem korai idejében, 1,5 milliárd évvel az ősrobbanás utáni állapotában figyelték meg a kutatók, és az átlagosnál lényegesen intenzívebb röntgensugárzás hívta fel rá a figyelmüket.
A fekete lyuk körüli gázkiáramlás arra utal, hogy olyan rendkívüli tempóban vonzza magához és nyeli el az anyagot maga körül, ami meghazudtolja az eddigi elméleteket.
A megfigyelés magyarázatot adhat arra a rejtélyes jelenségre, amire régóta keresik a megoldást a kutatók: hogyan lehetséges az óriási tömegű fekete lyukak jelenléte az univerzum korai idejében.
Hyewon Suh, a NOIRLab kutatója szerint az Eddington-határt átlépő, úgynevezett szuper-Eddington akkréciós fekete lyukak bizonyítják, hogy növekedésük hirtelen is bekövetkezhet egyetlen, rövid idő alatt lezajló "étkezést" követően - írja a lap.