eur:
409.78
usd:
360.71
bux:
84947.5
2025. április 12. szombat Gyula
Doctor with Oropouche virus positive blood sample. Doctor with Oropouche virus positive blood sample. Medical laboratory
Nyitókép: Fania Witardiana/Getty Images

Megérkezett Európába egy újabb veszélyes vírus

A kórokozó ellen nincs vakcina, de a legtöbb fertőzött jellemzően néhány nap, esetleg egy hónap alatt felépül.

Először észlelték Európában az amerikai földrészeken terjedő Oropouche-vírust – írja a Live Science-t idézve a 24.hu. A kórokozó Spanyolországban, Olaszországban és Németországban is felütötte a fejét.

Idén júniusban és júliusban már 19 megbetegedést rögzítettek a kontinensen, mindegyiket olyan utazóknál, akik Kubából vagy Brazíliából tértek haza.

Az organizmus a Zika-lázhoz hasonló betegséget okoz, amely többek között lázzal, izomfájdalommal, kiütésekkel és hányással járhat. Ritka esetekben a kórság az idegrendszert is megtámadhatja, gyulladást előidézve az agyban vagy a gerincvelő körül.

Az Oropouche-vírus ellen nincs vakcina, de a legtöbb fertőzött jellemzően néhány nap, esetleg egy hónap alatt felépül.

Brazil szakértők úgy vélik, hogy a vírust a kismamák átadhatják magzatjaiknak, ez pedig akár kisfejűséghez, sőt vetéléshez is vezethet. Ezt azonban a járványvédelmi szervezetek egyelőre nem erősítették meg.

Az Oropouche-vírust 1955-ben fedezték fel, azóta pedig már számos közép- és dél-amerikai, illetve karibi országban okozott járványt. A kórokozót elsősorban egy Culicoides paraensis nevű törpeszúnyogfaj terjeszti, de más szúnyogoktól is el lehet kapni. Ezek a fajok azonban nem élnek Európában, arra utaló jelek pedig nincsenek, hogy az itt őshonos vérszívók is képesek átadni a vírust, így a kontinensen járványtól nem kell tartanunk – írják.

A kórokozót időnként lajhárvírusként, a betegséget pedig lajhárlázként is szokták emlegetni, mivel a terjedésben fontos szerepet játszanak a háromujjú lajhárok. Mellettük azonban más állatok is hordozhatják a vírust, például csuklyás- és bőgőmajmok, valamit bizonyos madarak is.

Címlapról ajánljuk
Szakértő: fordított Nixon-stratégiával választaná le Donald Trump Moszkvát Pekingről

Szakértő: fordított Nixon-stratégiával választaná le Donald Trump Moszkvát Pekingről

Donald Trump egyfajta „fordított Nixon-stratégiával” próbálkozik, igyekszik Oroszországgal jobb kapcsolatot kialakítani, hogy így eltávolítsa Kínától – fogalmazott az InfoRádióban Eszterhai Viktor, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa. Szerinte ennek a taktikának a része a Kínára kivetett hatalmas vám, de a cél érdekében feloldhatják az Oroszország elleni szankciókat is.

Kemenesi Gábor a száj- és körömfájás vírus eredetéről: nem kell előállítani, ott van a réten

A virológus szerint a ragadós száj- és körömfájás vírusa valóban előállítható kémcsőben, de nincs sok értelme, mert több ázsiai országban begyűjthető a réteken, hiszen ott folyamatosan jelen van és fertőz. Kemenesi Gábor arról is beszélt az InfoRádióban, hogy mi utalhat mesterséges előállításra egy vírusnál.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.14. hétfő, 18:00
Magyar Levente
a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára
Visszagyengült a forint, 410 felett az euró árfolyama

Visszagyengült a forint, 410 felett az euró árfolyama

Pénteken hajnalban durva mozgással hároméves mélypontra ütötték a dollárt az euróval szemben 1,14 közelében, miután áttört előbb egy 17, aztán egy 14 éves trendvonalat az árfolyam. Emiatt a forint a zöldhasúval szemben 358-nál átmenetileg féléves csúcsra ugrott hajnalban. Aztán pénteken délig a dollárt még tovább ütötték, de közben a forint is hanyatlott az euróval szemben, átlépték a jegyzések a 410-es szintet, így új kéthavi mélypontra bukott az euróval szemben a forint. Az S&P kilátásrontásának megjelenése után óvatos gyengüléssel reagált a forint. A magyar gazdaság kilátásai is terítékre kerülnek a Portfolio következő befektetői klubján, ahol neves közgazdászok vitatják meg az aktuális világgazdasági fejleményeket, gazdaságpolitikai döntéseket, monetáris politikai irányokat.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×