eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
A világ legősibb bora. Forrás: X / winenews
Nyitókép: Forrás: X / winenews

Megtalálták a világ legrégebbi borát

Mintegy kétezer éves borát azonosították kutatók, miután megvizsgálták azt a folyadékot, amit egy ókori római temetkezési helyen, Spanyolország déli részén találtak egy ásatáson.

A bort 2019-ben találták meg a Sevillához közel fekvő Carmona mellett, egy római kori mauzóleum feltárásakor. A folyékony állapotú bor egy családi sírboltból került elő, amelyet Carmóban, a Római Birodalom egykori városában emeltek. A temetkezési helyen hat, emberi maradványokat tartalmazó urnát és számos egyéb tárgyat találtak a feltárást végző Cordóbai Egyetem és a helyi régészeti hivatal kutatói.

A legizgalmasabb felfedezésnek azonban az bizonyult, hogy egy üveg urnában egy férfi maradványait is megtalálták egy vöröses folyadékban. A folyadék elemzéséből ugyanis kiderült, hogy feltehetően fehérbor lehetett - írták a tanulmányban, amelyet Journal of Archaeological Science folyóiratban publikáltak.

A kutatók szerint a folyadék az idők során színeződhetett vörösre, feltehetően az urában lévő szilárd maradványok miatt. Nem véletlen, hogy egy férfi maradványai merültek a borba - tették hozzá a tudósok -, ugyanis az ókori Rómában a nők számára sokáig tilos volt a bor fogyasztása.

A bor eredetét pontosan nem tudták meghatározni, de hasonlóságot találtak a Carmonától keletre található Montilla-Moriles borvidéken termelt mai fehérborok és a Jerezből származó sherryk ásványi profiljával. Vallási jelentősége miatt az ókori rómaiak széles körben használtak fehérbort temetési szertartásokhoz. Az ősi borok maradványai azonban mind kiszáradtak, vagy a kutatók szerint az edényük falán át felszívódtak.

A tudósok a tanulmányban kiemelték, hogy az általuk azonosított folyadék "a legrégebbi folyékony állapotban megőrzött ősi bor". Mindeddig az 1867-ben a németországi Speyerben egy palackban talált bort tartották a legősibb bornak, amely az i. sz. 4. századból származott - emlékeztetett rá a Cordóbai Egyetem közleménye.

Címlapról ajánljuk
Hogyan tartsuk távol a macskát a karácsonyfától?

Hogyan tartsuk távol a macskát a karácsonyfától?

„Curiosity killed the cat”, avagy a Kíváncsiság ölte meg a macskát – tartja az angol mondás. Amikor a karácsonyfáról és macskákról van szó, persze nem kell ilyen drámai kimenetelre számítani, de néhány óvintézkedés segíthet elkerülni, hogy ledőljön a fa.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.22. vasárnap, 18:00
Prőhle Gergely
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×