eur:
408.28
usd:
375.42
bux:
73837.78
2024. november 4. hétfő Károly
Részleges holdfogyatkozás Salgótarjánból fotózva 2023. október 28-án este. A holdfogyatkozást az okozza, hogy a Föld a Nap és a Hold közé kerül, ezért a Föld árnyéka részben vagy teljesen a Holdra vetül.
Nyitókép: MTI/Komka Péter

Komoly problémát kell megoldania a NASA tudósainak

A Holdon lévő űrhajósok nem használhatják a hagyományos földi időmérést, mert gyorsan aszinkronba kerülnének a bolygónkkal. Két éven belül meg kell oldani a problémát.

A Hold-küldetések kapcsán egy igen fontos kérdés, hogy a Földet kísérő égitesten milyen időzóna szerint dolgoznak majd a kutatók. Mivel a Holdnak nincs önálló időzónája, így valamilyen módon a Földön lévő zónákkal kell összehangolni a munkát és az életet – egész pontosan azzal, amelyikben a földi irányítás dolgozik. Ám ez nem is olyan egyszerű, már csak azért sem, mert több ország is tervez gépi, majd emberi jelenlétet.

A Reuters szerint az amerikai űrhivatalnál már dolgoznak a koordinált holdidő (Coordinated Lunar Time, LTC) megalkotásán, ami a relativitáselmélet miatt nem lesz egyszerű feladat – számolt be a hvg.hu.

Az einsteini relativitáselmélet kimondja, hogy a Holdon másképp telik az idő, mint a Földön. Bár nagyon csekély különbségről beszélhetünk, az idő előrehaladtával ez a különbség összeadódva egyre nagyobb és nagyobb lesz. A Fehér Ház éppen ezért utasításba adta a NASA-nak, hogy mielőbb dolgozza ki a probléma megoldását célzó tervet, azzal ugyanis szerintük megőrizhető lehet az Egyesült Államok űrversenyben betöltött vezető pozíciója.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×