eur:
394.89
usd:
367.03
bux:
72094.79
2024. július 1. hétfő Annamária, Tihamér
Nyitókép: Pixabay

Holdat ért az Odysseus űrkomp - videóval

Sikeresen landolt a Holdon a NASA új holdkompja. A jármű készíti elő az amerikai űrhajósok 2026-ra tervezett holdra lépését.

Az Odysseus magánűrszonda egyhetes útja után sikeresen landolt a Hold poros felszínén. A fedélzeten a NASA technológiája van, amely az ügynökség reményei szerint előkészíti az utat olyan küldetésekhez, amelyekben már emberek vesznek részt. A tervek szerint 2026-ban már űrhajósok landolhatnak a Holdon – írja az Index a SkyNews cikkére hivatkozva.


A houstoni irányítóteremben óriási ovációval fogadták a leszállás sikerét, Bill Nelson, a NASA igazgatója „diadalnak” és „óriási előrelépésnek” nevezte az Intuitive Machines, vagyis az IM–1 küldetést az egész emberiségre nézve.

A sikeres leszállást követő televíziós nyilatkozatában úgy fogalmazott, hogy több mint fél évszázad óta először tért vissza az Egyesült Államok a Holdra. A rakéta február 15-én, helyi idő szerint reggel 6.05-kor indult a floridai Kennedy Űrközpontból. Az Odie-t egy SpaceX Falcon 9 rakéta lőtte ki Föld körüli pályára, ezt követően a rakéta levált Odie-ról, így a Holdra leszálló egység egyedül repült át az űrön.

A holdkomp célja, hogy az 1972–es Apollo–17 küldetés óta először újra amerikai űrhajósok lépjenek az égitestre.

A telefonfülke nagyságú és saját motorral rendelkező holdlandoló a fedélzetén található csillagtérképről tájékozódott, akkumulátorait a Nap felé fordulva tölti fel. A landolást a Hold gravitációs ereje segítette az égitest déli pólusának közelében a Shackleton-kráternél. Itt, a nemzetközi űrversenyben is fontosnak számító területen, a felszín alatti jeges területeket kutatja majd az Odie, hiszen az értékes erőforrást ivóvízzé alakíthatják át az űrhajósok, vagy akár rakéta-üzemanyaggá az űrbe mélyebbre ható küldetésekhez.

Címlapról ajánljuk
Kiss László: gigantikus kataklizmákba enged betekintést a kínai Hold-lelet

Kiss László: gigantikus kataklizmákba enged betekintést a kínai Hold-lelet

Visszatért a Földre a Hold távoli oldaláról gyűjtött ritka kőzetmintákkal a kínai űrszonda. Kiss László csillagász, akadémikus, a HUN-REN Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont főigazgatója szerint a küldetés különlegessége, hogy először érkezett vele olyan holdi kőzetminta, amelyet egy szonda a Hold távoli, Földről nem látható oldalán gyűjtött.

Emmanuel Macron táborát "majdnem sikerült eltörölni" - jelentette ki Marine Le Pen

A Marine Le Pen által fémjelzett jobboldali Nemzeti Tömörülés vezet a francia nemzetgyűlési választások vasárnap tartott első fordulójában a voksok nagyjából 34 százalékával az IFOP, Ipsos, OpinionWay és Elabe közvélemény-kutató cégek exit poll felmérései szerint.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.01. hétfő, 18:00
Orbán Balázs
a miniszterelnök politikai igazgatója, az MCC kuratóriumának elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×