Az energiatakarékosság miatt felszerelt napelemeket gyakran többletfogyasztás kíséri - olvasható egy amerikai lapban, amelyet a hvg.hu ismertet.
A példa szerint van egy háztartás, amely havonta 1000 kilowattóra energiát fogyaszt. Ezután napelemeket szerelnek fel a tetőre, amelyek átlagosan havi 500 kilowattóra áramot termelnek. Mennyivel kell csökkennie az elektromos hálózatból nyert áramfogyasztásnak ekkor? Szinte gondolkodás nélkül vágnánk rá a választ, hogy 500 kilowattórával, azonban – mutat rá Tess Malone, a Georgia Műszaki Egyetem docense – a valóságban azt tapasztalták, hogy az USA-ban jóval kevesebb a megtakarítás, sőt sok esetben az eredeti 1000 kilowattórát is meghaladta a háztartás fogyasztása.
A napenergia bevezetése után megváltozik a fogyasztók viselkedése, növelik a villamosenergia-fogyasztásukat. Ha pedig egy tipikus háztartásban 20 százalék a napenergia visszapattanása (azaz az energiafogyasztás növekedésének és a napelemek által termelt energiamennyiségnek az aránya), akkor a panelek használatával járó szén-dioxid-előnyök is 20 százalékkal csökkennek.
A megváltozott viselkedésnek az egyik oka, hogy eleinte alacsonyabbak lesznek a számlák. Ez az „ingyenes áram" érzéséhez vezethet, ami arra készteti az embereket, hogy összességében több áramot használjanak fel.
A napelemek viselkedésbeli változásokhoz is vezethetnek, amelyek növelik az energiafogyasztást. Például előfordulhat, hogy gyakrabban használnak energiaigényesebb készülékeket, például légkondicionálót,
nagyobb valószínűséggel hagyják égve a lámpákat,
és hosszabb ideig zuhanyoznak, hiszen az áram „ingyen” van.
A másik ok, mert Amerikában nincs szaldó, a többlet-villamosenergiát gyakran alacsonyabb áron értékesítik vissza a hálózatba, mint amennyit a háztartás fizetett érte. Ez tovább ösztönözheti a háztartásokat a több villamos energia felhasználására.
Míg a háztartási napenergia visszapattanási hatások az egyéni fogyasztói magatartás miatt következnek be, ez nem probléma a közüzemi szolgáltatóknál. Itt lehetővé válhat teheti a napenergia teljes szén-dioxid-csökkentési potenciáljának kihasználását. "A politikai döntéshozók fontolóra vehetik a támogatások optimálisabb módon történő átcsoportosítását, hogy támogassák a közüzemi szintű napenergiával kapcsolatos nagyobb beruházásokat – írja az amerikai szakember az Electricity Journal folyóiratban.